avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2000 soluții astăzi
Forum Activitate leugold

Activitate leugold

Multumesc mult si astept amanunte.
Salut.Am o mare problema:De cand am cumparat casa in care locuiesc de 13 ani,am costatat ca gardul ce desparte proprietatea mea de cea a unuia dintre vecinii mei,este deplasat in interiorul curtii mele pe toata lungimea curtii(13m),cu 80cm-rotunjit,ceva peste 10 mp.Pt.ca pe parcurs ne-am respectat si ne-am inteles bine cu vecinii respectivi,am hotarat sa lasam gardul la locul lui,cu atat mai mult cu cat au afirmat ca nu au de gand sa vanda casa.Acum ceva timp,am aflat de la alt vecin de pe strada ca au pus casa in vanzare printr-un anunt in ziar.Noi,avandu-ne "BINE"cu vecinii de care ne desparte gardul cu pricina,le-am spus acestora ca in cazul in care,totusi,hotarasc,candva,sa vanda casa,sa ne anunte si pe noi,ca suntem interesati.Evident ca nu au facut-o,au tinut secret faptul ca au pus casa-n vanzare,iar cand le-am spus ca am aflat si vrem sa rezolvam situatia cu pozitionarea gardului,n-a contat deloc ca i-am lasat 12 ani sa de foloseasca de terenul nostru.Ne-a"atras atentia"ca noi am extins costructia casei fara autorizatie(la un an dupa ce ne-am mutat in casa,am extins costructia cu inca o camera,fara autorizatie de costructie).As vrea sa stiu daca o sa am probleme in cazul in care il dau in judecata pe vecinul respectiv,din cauza faptului ca nu am autorizatie de costructie.Am inteles ca dupa o anumita perioada de timp,se prescrie contraventia.E adevarat?Asta este problema mea,si va implor sa-mi dati un raspuns.scuze daca am intrat prea mult in detalii.S-a confirmat inca odata(daca mai era cazul),ca bunatatea e luata drept prostie.Multumesc.