avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1658 soluții astăzi
Forum Activitate Simona Pascau

Activitate Simona Pascau

Buna ziua,

Apelez la ajutorul dv pentru urmatoarea speta.

Cetatean francez cu venituri salariale in Franta trebuie sa intre in concediu de crestere si ingrijire copil incepand cu 01.03.2021. Doamna este venita in Romania si cu copiii intrucat sotul ei a fost detasat in Romania si practic a venit toata familia pentru reintregirea familiei. Acum intampinam dificultati in depunerea actelor pentru CIC intrucat cei de la Agentia de plati ne spun ca doamnei nu i se va primi dosarul incat mamica nu are venituri in Romania. Acestia mi-au comunicat ca ar fi putut fi eligibila doar in cazul in care ar fi avut cel putin o luna de zile lucrata in Romania inaintea nasterii copilului. Mentionez ca, copilul s-a nascut in luna 08.2020. Intre timp, au incercat si colegii din Franta sa discute cu institutiile de acolo si tot ce li s-a spus a fost sa completeze institutiile din Romania formularele E401 si E411. Le-am comunicat acest lucru celor de la Agentia de Plati iar acestia mi-au comunicat ca la partea A ar trebui sa completeze tara unde doamna are veniturile salariale, in speta Romania. Si aici incepe distractia pentru ca se pare ca institutiile ne spun ca cealalta ar trebui sa completeze partea A. Ati mai avut astfel de situatii? Cum sa procedam ca sa stim ca doamna va putea lua indemnizatia din Franta? Este fezabil sau pur si simplu pierde indemnizatia pentru ca este in Romania si nu in Franta? Lucru care nu mi se pare deloc corect avand in vedere ca ambele tari sunt in Uniunea Europeana si exista si Regulamentul European de coordonare a serviciilor sociale.

Multumesc pentru orice sugestie.