avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1596 soluții astăzi
Forum Activitate mariogav

Activitate mariogav

Am depus cererea de anulare, problema este ca azi am discutat cu un jurist care mi-a sugerat sa transmit si o plangere prealabila catre IPJ pentru a nu risca sa-mi fie anulata cererea ca inadmisibila.
Avocatul mi-a zis ca in acest caz nu este necesar sa mai depunem plangere prealabila dar oricum se mai documenteaza.
Ce parere aveti ? Sa mai depun plangerea prealabila ? Mentionez ca am primit deja numar de dosar. Multumesc
Mai am o intrebare, cererea de anulare in contencios administrativ se depune la domiciliul reclamantului sau la domiciliul paratului, in cazul de fata inspectoratului judetean de politie din judetul respectiv ? Multumesc
Asa este,la momentul acela cand hotararea a ramas definitiva nu exista acea fraza.
Totusi decizia de suspendare este facuta in 2021 si se refera la articole care sunt in vigoare, nu e scris pe decizie art 118 alin 4 din anul 2017.
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Inca ma gandesc daca voi merge sau nu in instanta.
Buna seara. Este legal ca politia rutiera sa emita o decizie de supendare a dreptului de a conduce dupa aproape 4 ani de la data ramanerii definitive a unei hotarari judecatoresti ?
Avocatul mi-a zis ca acest lucru nu este posibil deoarece art 118. alin 4, precizeaza in mod expres ca suspendarea ar incepe fara nici-o formalitate dupa 30 de zile de la data ramanerii definitive a hot judecatoresti, chiar daca permisul nu este predat.

Are vreun rost sa mergem mai departe cu cererea de anulare a deciziei de suspendare emise de seful politiei rutiere in contencios administrativ ? Exista sanse ? Va multumesc !