avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1037 soluții astăzi
Forum Activitate helenq

Activitate helenq

Locuiesc in apartamentul proprietate personala impreuna cu fiul ,nora si nepoata mea.
Mentionez ca este facuta succesiunea standard in urma sotului meu si are dreptul si fiica mea are nu locuieste in imobil,insa de cate ori vine nora mea are de comentat.
De foarte multa vreme nora mea ma umileste cu fiecare ocazie, se poarta foarte urat cu mine si certurile din casa sunt interminabile;mai mult am grija de tatal meu si sunt plecata la cca o saptamana in provincie cand revin sunt intrebata in propria mea casa cand revin de ce anume am venit.

Eu am varsta de 65 de ani si am probleme grave cu tensiunea, am osteoporoza si multe altele marunte pe langa cele doua boli majore care imi afecteaza viata. De mai bine de 6 ani nu mai am odihna in propria casa, sunt umilita continuu, am ajuns sa fiu servitoare,sa fac curatenie dupa ea si nu are nici cel mai mic gram de respect pentru mine, si sa nu ma mai simt nici in siguranta in casa mea. In conditiile de sanatate in care ma aflu si la varsta mea ar trebui sa ma pot bucura de un pic de liniste. Am grija de nepoata mea ca de propriul copil;am stat in perioada pandemiei un an de zile la tara si nici macar o data nu a venit la ea sa o vada;Baiatul meu a venit din doua in doua saptamani sa vada ce face copilul ,sa ii aduca cele necesare.
Fiul meu din cauza copilului nu are curajul sa divorteze ,insa si cu el se poarta foarte urat,ii vorbeste vulgar ,arunca cu clor pe el,il bate.Mentionez ca ne este frica sa mai stam cu ea in casa;ba mai mult are probleme cu alcolul si cu faptul ca mai traieste in concubinaj si cu alti barbati,cum a si putea lasa nepotica cu o asfel de mama care nu are grija de copil.
Un exemplu destul de clar in perioada 24-27.02.2021 a plecat la tara sub motiv ca merge la mamasa –copilul fiind bolnav nici macar nu a preocupat o.....eu o cresc de mica.

I am pus in vedere sa paraseasca apartamentul insa nu vrea sa plece ;are impresia ca I se cuvine casa….in conditiile in care nu a facut nici o investitie.

Vecinii pot depune marturie ,care au auzit scandalurile,; ba chiar si politia care a venit la solicitare de doua ori si va pot da mai multe informatii si a fost preluata la sectie.
Va rog sa ma sfatuiti cum pot proceda pentru a obtine ordine de resticitie,de parasire a apartamentului.
A si vrea daca se poate sa o evacuez doar pe ea, fara fiul si nepoata mea. In cazul in care nu se poate acest lucru, va rog sa imi spuneti ce alte masuri legale as avea pentru a-mi castiga linistea in propria mea casa.
Sa poata veni si fiica cu copilul si sotul ei sa ne viziteze.
Va multumesc!