avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 396 soluții astăzi
Forum Activitate Ad1974

Activitate Ad1974

Răspuns la discuția Schimbare administrare bloc .
Buna ziua .
Revin cu o problema .
Asociație exista înființată de multi ani însă din cauza unui prost management și lipsa de implicare din partea vecinilor asociația noastră a fost pur și simplu predată în niște condiții mai mult decât dubioase unor firme de administrare .
Prima data către Inaap și după aceea am fost preluați de Adminis însă de fiecare data nu a organizat nimeni adunarea generala .și exact cum am spus mai sus nu exista comitet executiv / președinte /cenzor .
Menționez că actele asociației parca sunt intrate în pământ și nimeni nu știe nimic de le inclusiv despre stampila .
Va rog frumos sa-mi spuneți cam ce pași trebuie să urmăm că sa putem intra in posesia unui duplicat conform cu originalul ?.


ynocentta a scris:

Initial trebuie verificat daca exista constituita asociatie de proprietari
Daca exista constituita asociatie de proprietari,se poate convoca adunare generala,unde participantii vor supune la discutii problemele curente si vor alege echipa manageriala

Răspuns la discuția Schimbare administrare bloc .

Mulțumesc frumos .

ynocentta a scris:

Initial trebuie verificat daca exista constituita asociatie de proprietari
Daca exista constituita asociatie de proprietari,se poate convoca adunare generala,unde participantii vor supune la discutii problemele curente si vor alege echipa manageriala

Răspuns la discuția Schimbare administrare bloc .

Mulțumesc .
Dar exact cum am spus mai sus noi nu avem comitet executiv și nici președinte .
Putem organiza alegerea unui comitet executiv și alegerea unui președinte ?
După ce alegem se poate face desprinderea ,?
Trebuie să asiste la ședința și reprezentantul firmei care face administrarea la ora actuala?
Cornel Vasile a scris:

Rezilierea contractului de prestari servicii cu acea societatea si incheierea unui nou contract cu persoane fizice, persoane fizice autorizate sau cu persoane juridice cu obiect de activitate administrarea condominiilor, înființate potrivit prevederilor legale în vigoare.

Desemnarea administratorului și încheierea contractului de administrare se fac de către comitetul executiv reprezentat de președintele asociației de proprietari, în baza mandatului acordat de adunarea generală, și decizia se comunică tuturor proprietarilor.

La un bloc nu exista președinte și nici comitet executiv .
Administrarea este făcută de o firma dar se dorește schimbarea pt că oamenii sunt nemulțumiți .
Care sunt pașii că sa putem schimba administrarea ?