avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Activitate Magie1

Activitate Magie1

Unde lucrez ne dă concediu cu 10 zile cu banii de vacanță sa aducem justificări bonuri facturi ptr banii
Dacă nu vrei sa ei 10 zile cu banii refuzi prima dai declarație refuz banii.
Mă gândesc dacă iau banii de prima și plec din firma sau se închide firma se poate restitui banii înapoi,sau sa am o nemotivată.
Procedura care ar fii sa refuz banii cel mai bine.
La răspuns nu comunica motivul sau art de lege e cofindential vecinii noi cu care mă invecinez la curte.
Sint obligații sa comunice vecinii cu cine mă invecinez sau făcut măsurători și cărții funciare in comuna.

Cornel Vasile a scris:

1. Autoritățile și instituțiile publice sesizate au obligația să comunice petiționarului, în termen de 30 de zile de la data înregistrării petiției, răspunsul, indiferent dacă soluția este favorabilă sau nefavorabilă.

2. Semnarea răspunsului se face de către conducătorul autorității sau instituției publice ori de persoana împuternicită de acesta, precum și de șeful compartimentului care a soluționat petiția. În răspuns se va indica, în mod obligatoriu, temeiul legal al soluției adoptate.

O instituție trebuie sa comunice exact ce solicita petiționarul în scris și articole din lege dacă pot da unele informații.
Luna aprilie sunt 22 zile lucrătoare din care 18 lucrate cu bonuri de masa de 40 lei și 4 zile medical cu cod medical 10.
Brutul este 5300 lei in actul adițional.
In luna aprilie se impozitează medicalul.
In mînă cît trebuie sa iau pe fluturas.
Ptr concediul medical de la medicul de familie e platit cu 75%,mi se impozitează cu 10% din salariu medicalul.
Codul 10 din concediul medical e platit cu 75%.

Magie1 a scris:

Ptr concediul medical am greșit cu cel de odihna, cu codul 10 pus de medicul de medicina muncii Sint platit cu 75% la salariu.

Cornel Vasile a scris:

Concediile de odihna nu au nicio legatura cu medicina muncii.



Pe concediul de odihna medicul de medicina a muncii nu a trecut cod 1 boala obișnuită 75%,a trecut codul 10 reducerea cu 1/4 a duratei de lucru fără a depăși 25% din baza de calcul.
Asta ce înseamnă eu 4 zile am de la medicul de familie e platit cu 75% medicalul de cînd se impozitează cu 10%
Angajatorul ne impune să trecem la alta banca cu salariul unde are încheiat contract și ne trimite sa ne facem cont la accea banca.
Unde primesc salariul nu vrea sa mai livreze salariul la acel cont trebuie sa urmez procedurile și dacă nu mă mut rămîn pe loc ce poate să îmi facă.

Cornel Vasile a scris:

Intr-adevar, salariul îi primiti unde aveti cont.

Unde lucrez angajatorul are contract cu 2 băncii unde livrează salarile ne obliga că toți să fim la aceiași banca cu salarile,dacă nu mă schimb și rămîn la aceiași banca angajatorul salariul îl primesc unde am cont.
Nu ii doresc moartea dar să știu ce am de făcut la derută în acel moment nu știi ce e de făcut din cauza distanței.

gi-jane2 a scris:

Nici nu a murit. Nu, înca:))

george-neagu a scris:

În câteva ore de la depunerea actelor va dau certificatul de deces.
Dar de fapt ce doriți? Vad ca amintiți și de certificat de moștenitor.
Pana la dezbaterea succesiunii mai e. Abia a decedat.



Trimit online certificatul de moștenitor ptr certificatul de deces.
Cînd ajung plătesc o taxa.

george-neagu a scris:

În câteva ore de la depunerea actelor.
Dar de fapt ce doriți? Vad ca amintiți și de xertificat de moștenitor.
Pana la dezbaterea succesiunii mai e. Abia a decedat.