avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate primavara21

Activitate primavara21

In aceste conditii,ce actiune poate face sotul in avantajul meu?Exista vre-o varianta ca eu sa detin ceva dupa decesul lui,astfel incat sa nu am probleme cu ceilalti membri ai familiei(fosta sotie si copiii)?Ma intereseaza sa pot locui la aceeasi adresa in continuare(in cazul in care sotul meu decedeaza primul),sa am asigurat un spatiu al meu care sa nu poata fi anulat in instanta.
Terenul a fost dobandit in timpul primei casnicii.Tot in acea perioada,sotul a construit pe acest teren o cladire si a anexat 2 module tip vagon,unde a functionat pentru putin timp,o societate cu profil auto.In urma divortului,fosta sotie si cei doi copii au ramas in apartamentul pentru care(fosta sotie)a obtinut,prin hotarare judecatoreasca,contractul de inchiriere al locuintei.Sotul si-a mutat domiciliul la adresa terenului,societatea si-a inchis activitatea,cladirea si anexele au devenit spatiu de locuit.In urma casatoriei noastre,si pe parcursul celor 20 ani petrecuti impreuna,eu si sotul meu am adus imbunatatiri acestui spatiu,cu ajutorul creditelor bancare.Mentionez ca nu am construit impreuna,efectiv,o casa!
Intrebarile mele sunt:
-Ce drepturi am eu in cazul decesului sotului.Dar in cazul unui divort?
-Copilul meu din prima casnicie,mosteneste ceva in aceasta situatie?
Buna ziua.Sunt casatorita legitim de 20 ani.Din prima casnicie am un copil,iar sotul meu are doi.Locuim pe un teren proprietatea sotului,achizitionat inca din timpul primei casnicii,actul de vanzare cumparare fiind doar pe numele lui.Ce drepturi am eu ,sotia actuala,asupra proprietatii, si in ce conditii?Dar fiica mea din prima casnicie?Va multumesc anticipat.