avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Conductor74

Activitate Conductor74

Răspuns la discuția Declarație la notar
Da,poate dovedi cu ordinele de plată, vineri seara am găsit în cutia poștală copia hotărârii civile trimisa de Tribunalul București, mai trebuie sa merg sa îmi pună stampila ca este definitivă, apoi urmez demersurile necesare pentru a trece imobilul moștenit pe numele meu....declarația la notar era în interesul paratei, dacă acolo scria ca eu nu mai am nici o pretenție prezenta sau viitoare la nici un bun succesoral care rezulta din moștenire, atunci eu nu mai puteam sa verific la bănci conturile bancare ale tatălui meu în care mai pot exista bani iar de acești bani știe doar pârâta, unde și câți sunt, ori cu declarația respectivă mergea la bancă și lua toți banii....acum nu poate sa ia decat 1/4 ,suma care i se cuvine conform cotelor succesorale

Radu Palu a scris:



gi-jane2 a scris:

Asa cum nu ati așteptat hotatarea pana sa primit-o sultaa, mergetia orice notar și dati declaratie ca ati primit, are nevoie pt a nu avea sarcina în carte funciara.
Sunteți obligat sa o dati,


Din faptul ca parata a platit sulta inainte de a fi obligata s-o faca, nu decurge in nici un fel ca are dreptul la declaratie inainte de a fi publicata hotararea judecatoreasca.

Declaratia este interesul paratei. Daca afirmati ca este o obligatie sa se dea aceea declaratie, puteti sa mentionati legea care obliga pe cineva sa actioneze in conformitate cu interesele altcuiva? Dovada exonerarii de obligatii nu cade in sarcina celui catre care s-au platit obligatiile. Este grija celui obligat la plata daunelor sa dovedeasca aceasta plata. In fapt prin detinerea dovezii ca a transferat banii, parata are toate actele necesare dovedirii ca s-a exonerat de plata obligatiilor. Ca ea are acum nevoie de dovezi care sa-i foloseasca intresului ei (de ex. de a nu avea sarcina in cartea funciara) il ating pe OP la fel de mult precum ca s-a rasturnat un sac de orez in China.

Nu ii datoreaza paratei absolut nimic, ar fi si mai frumos ca interesul cuiva sa ne oblige la a-i satisface acest interes. Dar cum scriam, daca e alfel, mentionati articolul de lege.


Răspuns la discuția Declarație la notar
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da, sa declar ca am primit sulta și ca nu mai am pretenții la apartamentul in cauză, dar nu alte lucruri cum scria la final și anume ca nu mai am pretenții în prezent și viitor la nici un bun succesoral ce rezulta din moștenire și partaj....eu asa ceva nu semnez,chiar de ajung la executor sau instanță....

lilivasiliu a scris:

Este obligatorie recunoasterea la notar ca ati primit sulta , este necesara la Biroul de Carte Funciara pentru intabulare imobile fara sarcini, dar la notar puteti sa va intelegeti asupra platii onorariului. Sulta trebuia platita prin notar sau printr-un birou de executor in baza unei proceduri de oferta reala de plata. Deci, da trebuie sa mergeti la notar.

Răspuns la discuția Declarație la notar
S-a făcut acest lucru,avocatul a spus instanței sa ceara băncilor în special cec bank unde știam ca are cont de economii și s-a găsit suma de 2800 ron,în rest nimic

DlGoe a scris:

@conductor Nu m-ati inteles! In cadrul procesului instanta, la solicitarea avocatului dvoastra, trebuia sa ceara bancilor sa i se comunice eventualele conturi ale defunctului! In fine....

Răspuns la discuția Declarație la notar
Ba da,dar băncile unele au dat altele nu,motivând faptul ca doar cu certificat de moștenitor îmi da extrasul de cont iar ce s-a găsit a fost o suma mica la cec în valoare de 2800 ron,care au lăsat-o de "sămânță " după decesul tatălui meu,restul ,marea parte a banilor a fost retrasa în timp ce era la spital, dar pe instanță nu a interesat-o decât ce a fost retras după deces
Am avut avocat bun,zic eu....mi-a luat 10000lei la primul proces care a durat 3 ani ,10000lei pe apel care l-a făcut pârâta numai ca a renunțat la judecată și instanța a anulat apelul...și mi-a mai cerut onorariu de succes 7500lei....

Răspuns la discuția Declarație la notar
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Hotărârea judecătorească nu a fost redactată, eu nu o am,nu am primit-o și nu știu cat durează, depinde doar de instanță...cum sa nu recunosc primirea banilor,bineînțeles ca recunosc,am scos și un extras de cont bancar pentru a dovedi aceasta, dar daca vrea doar declarație la notar și în formula făcută de notar...eu nu semnez așa ceva....

Răspuns la discuția Declarație la notar
Ați dat cel mai pertinent și corect răspuns....nu cred ca ar mai avea tata ceva,deși în timp mi s-au spus multe și am verificat....ce nu am putut verifica a fost situația contului bancar al tatălui meu,din momentul în care a fost dus la spital cu diagnostic de AVC și pana în momentul decesului, sunt exact 9 zile ,timp suficient pentru ca mama vitregă sa golească contul....mi s-a spus sa vin cu certificatul de moștenitor pentru asemenea demersuri....

DlGoe a scris:

@conductor Atentie, e o capcana! Daca semnati declaratia in forma pe care v-o propune notarul, v-ati lins pe bot pt viitor! Au fost situatii in care dupa 2/3...n ani s-a descoperit ca mostenitul a mai lasat ceva. In aceasta situatie se incheie un supliment la cerificatul de mostenitor sau se merge iar in instanta. Ori semnand.....

Răspuns la discuția Declarație la notar
În declarație scria "nu mai am nici o pretenție prezenta și viitoare la nici un bun ce rezulta din succesiune și partajul succesoral" ...adică? Cum sună?

Răspuns la discuția Declarație la notar
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Actul de proprietate era în original la notar,avea și tata unul bineînțeles dar a murit și pârâta nu a vrut sa îmi dea nici măcar o copie...actele nu erau la mine....iar în ceea ce privește onorariul pentru o simpla declarație vedeți ca sunt deja stabilite de lege 150-250lei max nu cum vrea fiecare....dacă sunteți notar,normal ca țineți cu colegii dvs care schimbă preturile după bunul plac și nu respectă legea....eu nu m-am contrazis cu nimeni,an spus doar ca nu semnez asa ceva,adică o mare porcărie prin care puteam sa pierd și ce am câștigat prin instanță...știți foarte bine la ce mă refer...nu trebuie sa va explic eu...doar sunteți notar public, nu?

Apăsați pe raspunde, nu mai citati inutil!
Răspuns la discuția Declarație la notar
Da,declar ca am primit sulta și ca nu mai am pretenții la apartamentul rămas la pârâta, dar notarul adaugă de la el ca nu mai am pretenții la nici un bun succesoral rezultat din moștenire....nu mi se pare normal...l-am pus sa rupă hârtiile în fața mea,toate trei....

gi-jane2 a scris:

Interesul e al ei, ar trebui sa plateasca costurile notariale.
Mi se pare absurd sa fie taxata declaratia în funcție de suma, dar aia e.
De declarat, declari doar ce e necesar și doar pt ce v-ati judecat

Răspuns la discuția Declarație la notar
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu ma ocup cu șpagă, mită,corupție in nici un caz,dar vad ca sunteți de partea notarilor...pe mine notarii au încercat sa ma păcălească mereu,am avut nevoie de o copie xerox simpla neautentificata de la notarul care avea actul de proprietate al tatălui meu decedat,nu a vrut sa îmi dea o simpla copie și mi-a cerut 300lei pe ea în 2020 iar pe bonul fiscal erau doar 50lei si acum acest notar care mi-a schimbat declarația de trei ori după bunul sau plac și nicidecum după cum i-am spus eu...mama vitregă m-a amenințat cu un notar cunoscut de ea ca dacă nu semnez actele pe care mi le pune în față va fi vai de capul meu,cu notarul de față, care râdea.....și dvs le luați apărarea? Când o sa treceți prin ce am trecut eu sigur o sa va schimbați părerea....

raluk0207 a scris:

Declarația de primire a sultei se taxează la suma pe care ați primit-o.
Acuzați o branșă din niște motive ce tin de plata onorariului.
Nu știu cu ce va ocupați dvs, dar sunt sigura ca și eu pot sa găsesc mulți aiurea.