avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 970 soluții astăzi
Forum Activitate AiramSt

Activitate AiramSt

Inteleg. Aveti dreptate in mare masura. Dar pe mine ma interesa strict legal daca e posibil sa ramana uzufructul doar pe partea lui de locuinta. Adica legal dupa divort sa se imparta terenul in doua parti egale si fiecare sa devina proprietar pe partea lui, iar tata sa ramana cu uzufructul bunicii si mama proprietar pe partea ei fara nici o conditie de uzufruct.
In ce sens? Adica la ce va referiti mai exact cu nu ajuta?

gi-jane2 a scris:

solutia asta nu ajuta.
Daca spre exemplu terenul pe care este facut casa s-ar imparti in 2 parti egale si s-ar mai ridica o casa pe cealalta jumatate


In regula, va multumesc mult pt raspunsuri. Cautam avocat deja si speram ca in cateva zile sa se concretizeze ceva. Mai am o intrebare? Daca spre exemplu terenul pe care este facut casa s-ar imparti in 2 parti egale si s-ar mai ridica o casa pe cealalta jumatate atunci ar putea mama primii una dintre parti in care sa devina unic proprietar fara uzufruct? Si uzufructul sa ramana pe partea tatalui?
Mai traieste doar bunica si nu isi doreste sa ramana cu tatal pt ca se teme de el. Ar ajuta si inclina in favoarea mamei daca ar da si bunica o declaratie ca martor in acest sens, presupun. Doar ca e dificil de mers in instanta cu ea.
Claritati, in sensul daca exista sanse in aceste conditii ca ea sa pastreze casa integral si el sa fie despagubit si nu invers. Sau mai rau sa imparta aceeasi casa.
O sa discutam si cu un avocat in zilele ce urmeaza. Speram ca pana atunci sa obtin ceva mai multe claritati deoarece tatal face presiuni asupra noastra. Insista sa ma dea afara din casa "lui" care de fapt nu e doar a lui e 50/50 si in care eu am investit in modernizare dar pe care nu le pot dovedii cu acte legale ca au fost facute in "familie". Martor e doar mama mea ca am bagat bani in casa.
Buna ziua. Am si eu o intrebare. Parintii mei au cumparat prin contract de vanzare cumparare o casa de la bunicii mei din partea tatalui. Acestia sunt ambii trecuti proprietari in act, iar bunicii si-au pastrat dreptul de uz si habitatie viagera. Acum au ajuns in prag de divort deoarece tatal meu are probleme mari cu alcoolul si devine foarte violent verbal si fizic. Prin urmare exista sanse ca mama sa pastreze casa si el sa fie despagubit cu cota parte? Deoarece nu se poate locuii in aceeasi casa in aceste conditii, fiind singurul imobil pe care il detin acestia, iar tatal refuza sa o despagubeasca pe mama.