avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Activitate Prietenul

Activitate Prietenul

Apreciez orice indrumare..
Stiu ca asta este businessul lor, insa stiu ca exista si un grad de indatorare pe care trebuie sa il "respecte".

Asta nu au facut. Este legal?
Buna ziua,

Sufar de o tulburare obsesiv compulsiva (dependenta de jocuri de noroc).

Din nefericire, am imprumutat mai mult decat pot achita , de la IFNuri.

Multe dintre ele nu au facut verificari asupra istoricului meu de creditare, respectiv interogari la biroul de credit.

Le-am propus sa platesc doar suma imprumutata, fara alte dobanzi, insa nu vor.

Este legal faptul ca mi-au acordat imprumuturile? Nu vreau sa nu platesc nimic ,sa pagubesc IFNurile, ci doar cat am imprumutat

Zi buna
Buna ziua,

Raspunsul celor de la ONJN este negativ.
Va multumesc pentru raspuns.
In afara de a astepta raspunsul Politiei , mai pot face ceva?



Buna ziua,

Desi sufar de dependenta de pariuri, situatia de mai jos mi se pare total gresita, din punct de vedere legal.

Mai am cont la o casa de pariuri online, restul fiind blocate.
Au fost facute depuneri la acea casa de pariuri de catre un membrul al familiei care avea si el acces la laptopul meu, insa fara sa stie detaliile cardului (detaliile sunt salvate automat de comerciant pe site).

Desi cardul este salvat, CVV2 nu este salvat.
Insa, persoana respectiva a putut face depuneri introducand CVV2 gresit , iar eu nu am primit nicio notificare. M-am trezit cu cardul blocat pentru tranzactii online.



M-am convis de acest lucru, deoarece si eu am testat dupa aceea , si am introdus CVV2 gresit pentru 3 tranzactii.


Cererea mea catre comerciant a fost sa imi restituie depozitele care nu au fost facute de mine, si a fost introdus CVV2 gresit.

Nu inteleg rostul acelei masuri de securitate daca este overpassed - bresa de securitate.

Comerciantul ma tot amana cu un raspuns. Intre timp am facut sesizare la banca pentru refundul acelor sume, dar si la Politie.

Se incadreza la frauda ceea ce se intampla pe site?
Imi voi primi sumele inapoi vreodata?
Buna ziua,

Sunt dependent de pariuri. Ca o masura de siguranta mi-am inchis conturile la casele online unde eram membru, iar la cele care nu eram membru le-am dat un mail prin care i-am rugat sa blocheze CNP.

Una din case nu mi-a raspuns in termen de 30 zile.
Am avut o recadere si am deschis un cont, apoi am jucat la acea casa.

I-am rugat sa imi returneze depozitele si sa blocheze contul.
Mi-au ignorat cerinta, ajung in final sa imi blocheze contul (nerespectand procedura, deoarece nu trimisesem mail dupa adresa dupa care am creat contul)

Am facut sesizare la ANPC si ONJN.
Am vreo sansa sa imi recuperez banii?

O zi buna
Buna ziua,

Sunt dependent de pariuri. Ca o masura de siguranta mi-am inchis conturile la casele online unde eram membru, iar la cele care nu eram membru le-am dat un mail prin care i-am rugat sa blocheze CNP.

Una din case nu mi-a raspuns in termen de 30 zile.
Am avut o recadere si am deschis un cont, apoi am jucat la acea casa.

I-am rugat sa imi returneze depozitele si sa blocheze contul.
Mi-au ignorat cerinta, ajung in final sa imi blocheze contul (nerespectand procedura, deoarece nu trimisesem mail dupa adresa dupa care am creat contul)

Am facut sesizare la ANPC si ONJN.
Am vreo sansa sa imi recuperez banii?

O zi buna