avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1239 soluții astăzi
Forum Activitate Vasilescu Florin Sorin

Activitate Vasilescu Florin Sorin

Buna ziua, am si eu o problema si as dori daca se poate sa-mi spuneti daca legal am vreo optiune privind aceasta speta si daca pot inregistra o plangere si daca da la ce institutie. Am un gard comun cu un vecin, noi locuim la sat si omul este de o nesimtire crunta iar de respect fata de celalalt nu este cazu, acum ma intorc la gard care are in jur de 100 m liniari acesta fiind impartit in doua jumatati de 50 m liniari unde exista o livada la garanita lor iar cealalta jumatate este amenajat in curtea lui un loc de adapost ptr vite, cei 50 m liniari care au o granita cu livada i-am reconditionat eu anul trecut i-as fii reconditionat si pe cei 50 numai sa scap de acel discomfort vizual si tehnic iar cand ma refer la tehnic precizez ca este o latura practica a gardului care nu poate fii indeplinita de acel simplu gard cu plasa si spalieri deoarece vitele D-lui i-l darama cu usurinta, am discutat in repetate randuri cu dansul sa-si consolideze acea portiune de 50 m liniari de gard cu niste materiale car pot restrictiona accesul acelor animale la dansul in curte sa nu mai constat distrugeri facute de acele animale ele trecand acel gard cu foarte mare usurinta la mine in curte, de curand ele au ajuns in zona mea locuibila unde am amplasata locuinta care este imprejmuita cu un alt gardut acesta din urma fiind deteriorat de acele animale, eu i-am adus la cunstinta sa-mi repare acel gardut insa ramane problema acelei portiuni de 50 m liniari care dansul nu vrea sa ia masuri in a restrictiona accesul animalelor pe terenul meu privat, multumesc si astept o recomandare, indrumare cv, o zi buna.