avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Activitate tapul ispasitor

Activitate tapul ispasitor

multumesc, mai precis ce sesizari pot demara pentru acest bulling fata de noi (nu ma refer aici la copil)?
Buna ziua,

Va scriu in calitate de parinte rezident cu copil in varsta de 6 ani, avand custodie comuna, divort la notar, program bine perfectat de relatii personale ale parintelui nerezident care locuieste in alta localitate. Parintele nerezident nefolosinu-l in depinatate in sensul ca il ia de cateva ori pe an la domiciliul sau, si au contact saptamanal pe video. Este bun platnic fata de obigatiile financiare lunare, in relatia lui cu copilul lucurile cred ca acum merg inspre bine fata de istoricul zbuciumat pe care l-au avut impreuna, insa mie imi cauta nod in papura si isi cauta contexte de a parea victima in relatia de custodie Foarte pe scurt pentru a nu o lungi, un comportament de tipul abuzului narcisistic. Se foloseste de pozitia parintelui nerezident pentru multiple hartuiri la adresa parintelui rezident (suna cand are chef si are pretentia sa fie servit imediat, ma someaza sa il informez personal despre informatii scolare la care are acces direct ca parinte, ani de zile l-am rugat sa stabilim o ora la care sa apeleze si refuza cu desavarsire).

Atat eu cat si el suntem recasatoriti, avand nou nascuti din noile casatorii, Vrem o viata linistita, insa se pare ca nu avem pace. Relatiile fiind inca conflictuale, in sensul reprosurilor privind situatia copilului asupra caruia avem custodie. Mai precis are izbucniri nervoase la adresa noastra precum ca, copilul are tulburari emotionale si de comportament (diagnosticate in urma demersurilor mele) din pricina noastra, cu intimidari si amenintari directionate catre mine si sotul meu, discurs de ura la adresa noastra la care copilul a asistat, pe email si pe webcam in cadrul relatiilor personale. Schimburile de mesaje sunt sub forma de hartuire, calomnie, acuze, scormonicioase catre noi, este vadit nemultumit cand copilul se exprima cu bucurie despre lucuri simple de care are parte cu bucurie in cadrul familie noastre, precum faptul ca primeste atentie, timp de la tatal vitreg.
Copilul deseori il refuza la sedintele video pe skype si se ascunde sub birou, iar in spatiul privat imi spune ca si-ar dori ca parintele nerezident sa nu mai existe ca sa il deranjeze cand el nu doreste sa fie deranjat. Cand merge la domiciliul acestuia din cate deduc copilul este relativ confortabil, si gasesc ca este un lucru normal. Din cate am inteles de la copil nu i se ofera accesul sa ma sune desi copilul cere asta, fiindu-i explicat ca regula acolo este ca nu sunam acasa. In trecut i-a exprimat copilui ca eu si familia mea suntem needucati si alte formulari care nu isi aceu rostul in relatia lor. In urma cu cateva luni i-a inchis apelul in nas copilului fiindca s-a inflamat in converatia avuta intre ei.
Din formularile lui recente in conversatiile cu copilul observ ca ii implanteaza anumite idei ca si cand ar apartin copilului. De exemplu copilul nu s-a exprimat ca este intarata de cineva sa fie impotriva sa, insa tatal i se exprima in cadru video, citez, "de aceea am spus cu cei de fatata care te intarata impotriva mea". Desi noi nu aceasta urmarim. Din punctul meu de vedere confilctele intre parinti ar trebui sa ramana intre adulti... dar...

Ce este legal de facut pentru a opri aceste comportamente de rea intentie si injurii la adresa mea, in contextul custodiei comune?! Ce este de facut pentru ca tatal sa fie retinut in a se exprima in mod calomnios la adresa noastra? Ce masuri pot fi luate astfel incat siguranta emotionala a copilului sa nu fie inrautatita de aceste conflicte parentale?