avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 850 soluții astăzi
Forum Activitate komaa08

Activitate komaa08

salut
as vrea sa ma asiigur ca nu sunt urmatoare victima in vreo noua actiune gramofonul si as avea nevoie de cateva sfaturi

1. la ora actuala in romania downloadul p2p este ilegal sau numai distribuirea de materiale cu drept de autor deci doar uploadul? sau daca trag un fisier cu drepturi de autor sunt obligat sa il sterg intr-o anumita perioada de timp?

2. pe sdc m-am gandit sa dau share la diverse distributii de linux. acestea implica vreo eventuala problema sau din punct de vedere al drepturilor de autor pot sta linistit? in afara de distributii de linux ce alte fisiere mai consistente ca marime imi puteti sugera sa pun la share?

3. in cazul in care totusi mi-ar face perchezitie si mi-ar confisca hdd pe motiv ca am dat share pe sdc dar pana as lamuri in instanta ca sunt fisiere fara drepturi de autor si politistii imi gasesc intre timp programe piratate si jocuri inclusiv windowsul sunt pasibil de altceva sau obiectul perchezitiei informatice ar viza doar daca am dat sau nu share la fisiere cu drept de autor?