avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1078 soluții astăzi
Forum Activitate Dana Stamatin

Activitate Dana Stamatin

Buna ziua,
Va rog sa imi trimiteti si mie Scrisoarea 382/MB/08.11.2000 pe adresa de email dadaia_2008@yahoo.com. Multumesc!
Va rog sa imi spuneti daca nu ma incadrez in perioada mentionata in ultima decizie de contestare, mai pot sa solicita recalcularea pensiei prin prezentarea adeverintelor doveditoare grupei a II-a? Multumesc!
Buna ziua! Revin pentru aceeasi problema... pe adeverinta eliberata de catre SC COMCEREAL Neamt, in data de 24. 04.2001 se mentioneaza perioada in care am lucrat ca laborant, perioada ce se incadreaza in grupa a II-a de munca, cf. art. 3 din Ordinul 50/ 1990 si a prevederilor MMPS nr. 12246/92, procent 70%.In motivarea Casei de pensii, pentru respingerea incadrarii , citez " temei legal incomplet pentru incadrarea in grupa a 2-a de munca". Am luat legatura cu o firma din Brasov unde se afla arhiva Comcereal si mi s-a spus ca nu stie ce temei legal sa treaca. I s-a spus de la TCE 3BRAZI ca poate trece ceea ce sa afla in Anexa la Scrisoarea MMPS nr. 382/MB/8.11.2000, pct. 180 sau 181 dar nu a precizat ce litera.Faptul ca eu trebuie sa platesc adeverinta respectiva, mi se pare corect ca sa primesc o adeverinta pe care sa o accepte Casa. Multumesc!
Stiu asta, dar nu stiu cum se procedeaza si sunt in discutii cu firma ce are arhiva de la Comcereal pentru o noua adeverinta intocmita dupa cerintele casei, casa care face o multime de mofturi, la unii iau in considerare adeverintele care atesta munca in grupa a II-a , la altii, Nu! Ma interesa acea Scrisoare a MMPS, deoarece nu am gasit-o nicaieri.
Buna ziua,
As dori sa ma ajutati intr-o situatie care ma priveste in legatura cu un dosar de pensie pentru limita de varsta si la care Casa de pensii Neamt nu vrea sa imi recunoasca anii lucrati in grupa a II-a pe diverse motive. Si inca un lucru, daca imi puteti spune unde as gasi prevederile MMPS nr.12246/92, ca sa mi se treaca temeiul legal pe adeverinta eliberata de S.C. COMCEREAL Neamt.