avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Activitate Aneta Marin

Activitate Aneta Marin

Buna ziua
Eu si sora avem in proprietate,pe langa dreptul de mostenire in urma succesiunii dupa tata, donatia facuta de catre mama in mod egal,10/16 dintr-un apartamemt,10/40 din 2 ha,10/40 din 3 ha,10/40 din 1000 intravilan,10/40 3000 intravilan.
Mentionez ca ea ne-a donat noua cota ei parte dobandita in urma succesiunii facute dupa decesul tatalui,iar noi doua -sora mea si cu mine,avand restul din diviziunea apartamentului,respectiv teren ca si mostenitori in urma succesiunii.
Donatia s-a facut cu dreptul de uzufruct viager pe cota parte donata de catre ea.
Putem vinde nuda proprietate fara acordul uzufructuantului?
Mentionez ca uzufructuantul a parasit domiciliu,nu mai locuieste in apartament de 3 ani.
Eu vreau sa ma separ de sora mea.In cazul in care sora nu vrea sa ne separam cu totul,pot cere in istanta iesirea din indiviziune chiar daca o parte din apartament,respectiv teren arabil/intravilan este cu uzufruct viager?
Cine plateste cheltuielile de judecata?
Pot vinde partea mea de 50% din apartament fara iesirea din indiviziune si fara acordul coproprietarului,respectand uzufructul?Sau trebuie facut partajul mai intai in instanta si dupa pot vinde 50% din apartament?
Pot inchiria apartamentul (partea mea)?ex camera mea?Stiu ca uzufructuantul are drept de folosinta ,de inchiriat apartamentul dar uzufructul nu este pe tot apartamentul ,doar pe partea donata noua de 10/16,iar coproprietarul,sora mea are in mod egal cu mine in afara partii donate cu uzufruct,partea cuvenita ca si mostenire,fara uzufruct.
Pot inchiria o camera fara acordul coproprietarului sau a uzufructuantului?
Poate renunta sora la partea ei de teren iar eu la partea mea de apartament,astfel fiecare sa ramana cu ceea ce isi doreste,respectand uzufructul?
Va multumesc