avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1858 soluții astăzi
Forum Activitate Calin_lv

Activitate Calin_lv



ynocentta a scris:

Pentru analiza si eventual raspuns la obiect este necesar sa precizati concret in ce calitate intentionati sa "donati" boxa
Daca detineti document legal care va atesta calitatea d eproprietar asupra spatiului cu alta destinatie decat cea de locuinta,aveti dreptul legal sa dispuneti dupa proprieul interes
daca nu detineti documente care sa teste calitatea d eproprietar asupra boxei,,in momentul in care pierdeti calitatea d eproprietar apartament-automat nu mai detineti drept nici asupra boxei,care poate fi utilizata cu acordul si in conditiile impuse de asociatia de proprietari
DONÁȚIE, donații, s. f. Contract prin care una dintre părți transmite celeilalte proprietatea unui bun material fără să primească ceva în schimb;

Daca nu sunteti proprietarul boxei,legal nu aveti drept legal sa pretindeti sa realizati acte si actiuni pentru tranzactionare sau instrainare boxa -care in fapt nu va apartine,doar aveti drept de folosinta pe criterii de buna vecinatate sau acordul asociatiei de proprietari


Vă mulțumesc!.
Mai am o singură întrebare și nedumerire în același timp!..și anume dacă pot dezafecta prin scoaterea ușilor și rafturilor metalice ce alcătuiesc boxă respectivă,această lucrare fiind executată din și cu resursele proprii la momentul respectiv!?...Nu mi se pare deloc în ordine să las acea lucrare să fie folosită(mi s-a transmis că se va sparge lacătul cu scoaterea lucrurilor afară și pe cale de consecință preluarea in mod abuziv(cred eu!), a locului respective!?.
Vă mulțumesc încă o dată pentru răspunsurile oferite!.
Bună seara!,
O întrebare am și anume,dacă în momentul vânzării apartamentului , boxa de la subsol o pot ,,dona'' altui proprietar cu posibilitatea folosirii ei în continuare?...
Sau,acea boxă poate fi spartă cu, ori fără, urmări legale?...
Vă mulțumesc!.