avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Activitate ciucurelrebel

Activitate ciucurelrebel

Pai am plantat niste pomi fructiferi , i-am protejat cu o ingradire cu plasa de plastic pe fiecare in parte pana prind vigoare si n-a trecut o luna ca am gasit la cativa plasa rupta si urme de muscatura pe vergelele metalice indoite , care sustineau plasa ... mai tarziu m-am lamurit ce dihanii au fost ... un nene plus vacile de care are grija si pe care le plimba prin zona ... si pentru ca veni vorba , lotul meu e singurul curatat de balarii si maracini , mi-a luat ceva timp sa dau la coasa ( yo , baiat de asfalt care nu mai tinuse coasa in mana in viata lui ) . Cam dupa trei sferturi de suprafata cosita in felul asta , asta insemnand terenul meu de 1500 m2 plus drumul de acces pana la el cam de 170 m lungime / 5 m latime m-am cam desumflat si mi-am cumparat motocoasa ca nu ma mai tineau balamalele ... In afara de terenul vecin din Vest care este lucrat an de an , celelalte sunt jungla urbana , nu te vezi din balarii ... intr-o zi , dupa ce am curatat terenul , am intalnit niste vanatori care periau intregul perimetru ... din primavara pana toamna aici e raiul fazanilor ...
Asadar , cum sa nu ai o imprejmuire ? ... pai muncesti degeaba ...
ps. Certificatul de urbanism nu l-am vazut , de alergatura si hartii s-a ocupat arhitectul ... asa mi-a comunicat arhitectul , trebuie PUZ ... ori eu nu-mi permit sa dau atatia bani aiurea , doar pentru o imprejmuire ... si uite asa lucrurile stagneaza , terenul ramane parloaga pentru ca niste legi sunt facute prost , doar ca sa puna bete in roate
am demarat actiunea de obtinere a certificatului de urbanism , apeland la un arhitect ... am depus actele necesare dar m-am impotmolit la PUZ ... mi se cere sa fac PUZ pentru obtinerea autorizatiei de constructie ( imprejmuire )
Imprejmuire teren extravilan arabil ... se intoarce dupa un an
Buna ziua !
Revin cu problema mea cu imprejmuirea terenului extravilan arabil , in marginea de vest a Constantei .
Dupa ce m-am impacat cu gandul ca trebuie sa scot autorizatie de constructie pentru o nenorocita de imprejmuire , am apelat la un arhitect pentru demararea procedurilor necesare , adica obtinerea certificatului de urbanism in prima instanta dupa care depunerea actelor pentru autorizatie cu proiect nenica , de parca imi construiesc centrala nucleara . N-am prea inteles yo ce treaba are urbanismul cu agricultura dar daca e musai , fie si asta ... bomboana pe coliva mi-au pus-o insa astia de la urbanism care au batut cu pumnu-n masa si mi-au zis-o da la obraz :
Ba fermecatule , ai nevoie da PUZ !
Nu va mai povestesc ce ranjet de satisfactie aveau pa fata ... hai ca i-am tras-o si lu asta !!!
Carevasazica pentru nenorocita de imprejmuire , din start , fara sa sap macar o gropita acolo si sa infig un spalier , trebuie sa renunt la vreo 15 000 da euroi ( asa mi-a comunicat arhitectul , asta ar fi suma pentru a face PUZ-ul la lotul meu in cazul in care ar fi posibil sa faci PUZ la 1500 m2 ... altfel , ar trebui sa fac puz la toata parcela de 12000 de m2 din care face parte si lotul meu ) ... cineva se intrece cu gluma , bag sama !!!

De aceea ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea intrebare :
Un teren exravilan arabil care are urmatoarele vecinatati ...
la Est - drum de acces de aprox. 8m latime urmat de teren extravilan arabil , pe toata lungimea drumului
la Nord si la Sud loturi de teren extravilan arabil
la Vest teren arabil extravilan cultivat in fiecare an cu grau , floarea soarelui ... etc.
... Acest teren al meu , inconjurat de teren extravilan arabil , are nevoie de PUZ sau este un abuz din partea celor de la primarie , serviciul de urbanism !!!???

Multumesc !
Imprejmuire teren extravilan arabil ... se intoarce dupa un an
Buna ziua !
Revin cu problema mea cu imprejmuirea terenului extravilan arabil , in marginea de vest a Constantei .
Dupa ce m-am impacat cu gandul ca trebuie sa scot autorizatie de constructie pentru o nenorocita de imprejmuire , am apelat la un arhitect pentru demararea procedurilor necesare , adica obtinerea certificatului de urbanism in prima instanta dupa care depunerea actelor pentru autorizatie cu proiect nenica , de parca imi construiesc centrala nucleara . N-am prea inteles yo ce treaba are urbanismul cu agricultura dar daca e musai , fie si asta ... bomboana pe coliva mi-au pus-o insa astia de la urbanism care au batut cu pumnu-n masa si mi-au zis-o da la obraz :
Ba fermecatule , ai nevoie da PUZ !
Nu va mai povestesc ce ranjet de satisfactie aveau pa fata ... hai ca i-am tras-o si lu asta !!!
Carevasazica pentru nenorocita de imprejmuire , din start , fara sa sap macar o gropita acolo si sa infig un spalier , trebuie sa renunt la vreo 15 000 da euroi ( asa mi-a comunicat arhitectul , asta ar fi suma pentru a face PUZ-ul la lotul meu in cazul in care ar fi posibil sa faci PUZ la 1500 m2 ... altfel , ar trebui sa fac puz la toata parcela de 12000 de m2 din care face parte si lotul meu ) ... cineva se intrece cu gluma , bag sama !!!

De aceea ma adresez dumneavoastra cu urmatoarea intrebare :
Un teren exravilan arabil care are urmatoarele vecinatati ...
la Est - drum de acces de aprox. 8m latime urmat de teren extravilan arabil , pe toata lungimea drumului
la Nord si la Sud loturi de teren extravilan arabil
la Vest teren arabil extravilan cultivat in fiecare an cu grau , floarea soarelui ... etc.
... Acest teren al meu , inconjurat de teren extravilan arabil , are nevoie de PUZ sau este un abuz din partea celor de la primarie , serviciul de urbanism !!!???

Multumesc !
Buna ziua !
Am in proprietate un teren extravilan arabil cu cadastru , intabulare si toate cele , pe care doresc sa-l imprejmuiesc . Am inteles ca Legea 50 nu-ti da voie sa-l imprejmuiesti fara autorizatie nici daca infigi niste bete in pamant si intinzi niste sarme intre ele . Adica pentru tot ce prinzi in sol si e stabil trebuie musai autorizatie .
Intrebarea mea este urmatoarea :
Daca eu ASEZ pe sol niste blocuri de beton , gen borduri , si infig in ele niste stalpi legati intre ei cu plasa , imprejmuind astfel terenul asemeni unei organizari de santier , mai trebuie autorizatie ???
Deci nimic infipt in pamant , fara sant , fara gropi ...
Multumesc anticipat pentru raspuns !