avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate am_o_intrebare

Activitate am_o_intrebare

Mai este necesar acordul mamei in prezenta unei astfel de hot judecatoresti? si daca da.......se impune introducerea unui nou capat de cerere referitor la acest consimtamant?
salut!

Speta simpla........Relatie de concubinaj.......rezulta un copil. Minorul a fost recunoscut de tata iar in prezent are 4-5 ani.Tatal locuieste si munceste in strainatate(tara membra UE), iar minorul impreuna cu mama acestuia in romania. Se doreste introducerea unei actiuni de catre tata care sa aiba ca si capete de cerere:

1) incredintarea minorului spre crestere si educare mamei!
2) stabilirea unui prog de vizita(tatal)..........cu urmatoarele particularitati:
- posibilitatea de a lua minorul in strainatate in vacanta de iarna pentru o perioada de 10-12 zile.........ca sa obtinem macar 7; iar primavara si vara 2-3 saptamani in total, dar la domiciliul din tara al tatalui.
- cel putin un weekend pe luna minorul sa fie luat la domiciliul bunicilor din partea tatalui. art.14 272/2004

(tatal face dovada venitului, resedintei, se obliga sa vina sa-l ia pe minor si sa-l insoteasca in calatoria cu avionul..........totul OK pe probatorii)

In primul rand m-ar interesa ceva practica pe asa ceva. In lipsa de practica intrebarea este........
Cam cu ce prbl. am putea sa ne confruntam?