avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 483 soluții astăzi
Forum Activitate Florina Crisan

Activitate Florina Crisan

Multumesc pt raspuns. N-am vrut sa ajung la sesizare dar daca ma ignora in continuare, nu voi avea de ales. Sincer, nu m-am asteptat de la un executor judecatoresc sa recurga la gesturi din acestea, credeam ca acestia sunt profesionisti in tot ce tine de profesia dumnealor.
Multumesc gi-jane2. Poate ca dansul s-a gandit la acest aspect dar nu trebuia sa-mi comunice si mie? Eu am inaintat catre executor la momentul initial o cerere de executare silita si am o chitanta cu care am achitat banii pe care scrie: avans cheltuieli de executare si despre care dansul mi-a spus ca se vor recupera de la debitor. Deoarece debitorul a facut contestatie la executare, am ramas sa ma lupt singura cu el in instanta, treaba executorului incetand la acel moment. Am castigat dupa 2 ani dar o alta suma, mai mica, iar instanta a decis cheltuieli de executare in procent de 10% din debit pe care debitorul i le-a achitat imediat. Daca raman banii platiti de mine cu banii platititi de debitor, rezulta ca executorul a castigat aproape 20% din suma. Mi s-a parut corect sa-mi restituie avansul, dar dansul ma ignora.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc pt raspuns. I-am trimis un e-mail (pe adresa pe care mi-a comunicat si dansul toate documentele), in care l-am rugat sa-mi restituie avansul, avand in vedere ca si-a recuperat cheltuielile de executare de la debitor. Nu mi-a raspuns in niciun fel, nici banii nu mi i-a restituit. O sa revin atunci cu un alt e-mail in care-l rog din nou sa-mi restituie banii si eventual si cu o cerere trimisa prin posta.
Buna ziua. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Am apelat la un executor judecatoresc pt. a recupera o suma de bani. Debitorul a facut contestatie la executare si in instanta am castigat dar o alta suma, mai mica decat a cerut executorul si implicit si cheltuielile de executare stabilite de instanta au fost reduse. Debitorul a achitat debitul si cheltuielile de executare executorului. La momentul cand am apelat la executor am platit o suma de bani acestuia ca si avans cheltuieli de executare. Avand in vedere ca executorul si-a recuperat de la debitor cheltuielile de executare stabilite de instanta, n-ar trebui sa-mi returneze banii achitati ca si avans? In caz ca raspunsul e pozitiv, ce-ar trebui sa fac pt ca executorul refuza sa-mi returneze avansul. Va multumesc mult.