avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate littlebadboy

Activitate littlebadboy

Răspuns la discuția oferta falsa din partea bancii
astept si raspunsul scris din partea OPC-ului
Răspuns la discuția oferta falsa din partea bancii
am probe scrise : oferta trimisa pe mail si graficul de rambursare care mi-a fost trimis la 2 sapt. dupa contractarea creditului. cu aceste documente am fost la OPC si dak lor le-a fost de folos inseamna ca pot fii probe plauzibile,cred eu.
buna ziua. ma numesc c-tin si as dorii sa-mi acordati cateva sfaturi in legatura cu o problema care a aparut dupa contractarea unui credit de nevoi personale.problema suna cam asa:
am primit o oferta din partea bancii in care mi se propunea contractatarea unei suplimentari de credit prin care eu primeam 3300 eur suplimentar fata de ce mai aveam si urma sa platesc 0 rata majorata in valoare de aprox. 115 eur/luna timp de120 luni.surprinzator dupa semnarea actelor trimise prin posta si duse mai apoi la o filiala a bancii(mentionez ca la semnarea actelor nu mi-a fost prezentat un desfasurator de rate )la aprox. 2 sapt am primit acasa un grafic de rambursare prin care mi se aducea la cunostinta ca rata ce urma sa o platesc timp de 120 luni este in valoare de 150 eur in loc de 115eur cat fusesem informat telefonic si scris prin o oferta trimisa pe mail.
am depus o plangere telefonica care timp- de aproape 3 luni nu a fost solutionata (ei recunoscandu-si vina ca au trimis o oferta calculata gresit dar spunand ca nu au ce sa faca trebuie sa platesc asa) urmand ca mai apoi sa depun o plangere la OPC. raspunsul noficial al celor de la opc (telefonic,cel scris il astept pt. ca doar ce l-au definitivat) a fost ca banca a gresit prezentandu-mi o oferta falsa si ca nu mi-a fost dat un grafic la momentul semnarii contractului si ca dansii pot doar sa-i amendeze pt aceste nereguli urmand ca eu sa rezolv restul pe cale juridica dak vreau. mentionez ca la 2 zile dupa depunerea plangerii la OPC banca m-a contactat si surprinzator dupa aproape 3 luni se finalizasera discutiile in legatura cu plangerea depusa la ei.
oferta bancii era rambursarea ratelor restante (pt. ca nu le-am platit nimic din momentul depunerii plangerii telefonice) fara penalizari de intarziere si posibilitatea de a rambursa suma de 2000 de eur fara comision de rambursare-pe care desigur am refuzat-o.acum astept raspunsul oficial din partea OPC ca mai apoi sa ma gandesc daca-i actionez in justitie sau nu,pt. ca pana la urma am fost pacalit ,si cred ca nu sunt singurul, si cineva trebuie sa plateasca pt. asta!

as dorii sa stiu parerea dv. in legatura cu cele relatate anterior.
va multumesc!