avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 904 soluții astăzi
Forum Activitate zoe_ctb

Activitate zoe_ctb

Răspuns la discuția Spor fidelitate
Va multumesc pt raspusuri.
Nu sunt lamurita daca facem Aad numai celor care indeplinesc cond Sp fidelitate, sau tuturor salariatilor (mi se pare cam mult)?

Pt ca suntem la capitolul spor. salariale, referitor la cel de vechime care este obligatoriu conf CCM national - este corect sa trecem in CIM la cap.J alin(2) lit. a) "sporul de vechime este inclus in salariul de baza lunar brut" si sa nu-l platim separat in plus ??
Răspuns la discuția Spor fidelitate
Sp Fidelitate platit de firma noastra va fi in suma bruta fixa de 300 ron pt toti sal.
Este corect? Cineva spune ca sp nu pot fi decat procentuale.
Răspuns la discuția Spor fidelitate
Din raspunsurile primite am inteles ca trebuie facut:
- Decizie angajator de costituire a sp de fidelitate ca un sp permanent, de acordare lunara tuturor angajatilor care au min 5 ani vechime in firma. Suma NETA este - fixa si egala pt toti angajatii - de 200 ron/luna.
- Aad. pt angajatii care indeplinesc conditiile deciziei, de modif CIM-Salarizare.

Inrebarea este cum trec suma neta de 200 ron intr-un act unde trebuie sa trec suma BRUTA?

- Inscrierea in cartea de munca. Cum?
Răspuns la discuția Spor fidelitate
Multumesc pt ajutor.
In afara de Decizia angajatorului, se face si Act aditional pt modificare CIM, "cap Salarizare (2.) Alte elemente costitutive a) sporuri.." ?
Cum se completeaza avand in vedere ca suma bruta pt netul de 200 ron difera functie de tarifar.
Ma intereseaza daca puteti sa-mi spuneti in amanunt tot ce trebuie facut.
Acest spor, fiind permanent nu se trece si in cartea de munca?
Discuție Spor fidelitate
Firma doreste sa constituie plata Sporului de fidelitate pt salariatii care au o vechime in munca in cadrul firmei de min 5 ani.
Nu avem CCM. Cum procedam, avand in vedere ca patronul doreste sa plateasca o suma neta constanta de 200 RON/luna.