avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1114 soluții astăzi
Forum Activitate Creita

Activitate Creita

...evident ca nu am spus acestei banci nimic de decesul mamei. Acum singura preocupareramane inchiderea contului, sau sa ma expun consecintelor de a fi facut transferul dupa deces si eventual sa redeschid dosarul de succesiune cu alti bani la notar, timp si stress luat de la capat....Ce varianta ma sfatuiti?
Nu pot inchide eu contul. Daca prezint Certificatul de deces se va vedea ca am facut transferul dupa deces. Banca mi-a spus ca e necesara prezenta mamei pentru inchidere cont, altfel contul, desi gol, continua sa acumuleze comisioane....
Buna ziua. Am facut succesiunea la notar si am obtinut certificatul de unic mostenitor al mamei mele defuncte, intrand in posesia unei sume aflate la banca. Nefiind alti mostenitori, o alta suma pe care eu eram imputernicita la o alta banca, am transferato pe numele meu, fara a o mai include in masa succesorala si deci reluarea dosarului, avand urgenta nevoie de lichiditati. Ce mi se poate intampla avand in vedere ca sunt unica mostenitoare? Poate fi considerata o acceptare tacita? Multumesc anticipat pentru raspuns, Cristina.