avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate Alkalin12

Activitate Alkalin12

Buna ziua!Zilele trecuta am fost oprit de politie.Tin sa mentionez ca am trecut pe langa masina de politie circuland regulamentar.Agentii rutieri oprisera o masina, cei 2 agenti erau cu spatele la mine, iar eu mi-am continuat drumul.Am mers 300 de metri si am facut stanga la o intersectie(pe alta strada de cat cea unde era masina de politie) unde am tras pe dreapta regulamentar pentru a intra intr-un magazin.In timp ce imi cautam portofelul si telefonul m-am trezit cu acea masina de politie(tin sa mentionez ca aveam motorul oprit deja de cel putin 1 minut) in stanga mea.Au parcat in fata mea, iar din acea masina a coborat un agent care mi-a cerut actele.Stiind ca fiind totul in regula cu actele, i le-am dat.In timp ce se ducea la masina sa verifice actele, un al doilea politist a venit si mi-a zis daca sunt de acord sa fac un alcool test.Stiind ca nu bausem(era 8 dimineata, ultima oara bausem o bere cu 4 zile inainte), am zis da, fara nicio problema.Politistul mi-a intins "capacul" de la alcooltest pentru a-l desigila, l-am desigilat si l-am pus in capatul alcooltestului.Precizez ca in tot acest timp, alcooltestul era tinut de agent cu ambele maini, iar agentul nu mi-a aratat pe ecranul testului 0,00.Stiind ca nu am baut nimic de cateva zile, am suflat cu incredere, insa spre surpinderea mea agentul mi-a zis ca am o alcoolemie de 0,05(precizez ca a fost prima data cand am suflat intr-un alcooltest si ca nu am auzit niciun "bipait").Surprins, am cerut agentului sa imi refaca testul insa acesta a refuzat.Domnul agent a inceput sa scrie procesul verbal si m-a intrebat daca am Mentiuni.I-am spus ca am, si ca as vrea sa scrie la mentiuni ca nu mi-a fost prezentat ecranul alcooltestului inainte sa incep sa suflu si ca nu am auzit niciun bipait care sa indice ca testul a fost terminat.Agentul de politie a refuzat sa scrie acestea, el scriind "Nu sunt de acord cu acest rezultat pentru ca nu am baut", lucru pe care eu nu i l-am zis sa scrie.Am refuzat sa semnez procesul verbal si am cerut sa mergem la spital pentru a preleva probe de sange.De asemenea, in procesul verbal scria ca am fost oprit pe alta strada(strada unde era oprita masina pe langa care trecusem mai devreme de acelasi echipaj de politie).Dupa parerea mea, am picat de gasca in toata aceasta treaba.Sotia mea a fost martor la tot ce s-a intamplat, ea fiind data afara din spital de catre acel polistit cand am fost sa prelevam probele de sange pentru ca i-a cerut explicatii.Aveti idee ce pot sa fac?
Multumesc pentru raspunsuri!