avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1682 soluții astăzi
Forum Activitate geofrig_86@yahoo.com

Activitate geofrig_86@yahoo.com

Asa era normal, insa din cauza multor tepe care și-au luat nemții a făcut factura in felul urmator: valoare bruta, valoare TVA și valoare neta. Iar el acum îmi cere o dovada emisa de Anaf Romania din care sa rezulte ca firma din România are de recuperat tva din Germania în care sa fie menționate datelor vehiculului iar cei de la Anaf ridica din umeri ca nu știu sau nu au cum elibereze aceasta dovada. Mi-a spus ca imediat ce ii trimit dovada aceasta el îmi restituie valoarea tva.Vroiam sa știu dacă sa mai întâmpinat și altcineva cu aceeași problema.
Bună seara! Ma confrunt cu o mare problema și sper sa găsesc o soluție.
În luna Februarie anul curent s-a achiziționat o mașină pe societate aceasta fiind plătitoare de TVA. Masina a fost cumpărată din Germania, factura de achiziție a fost detaliata cu valoare brut și valoare TVA. problema este în felul următor, după înmatricularea în România s-a trimis confirmare după certificatul și cartea de înmatriculare neamțului și de atunci ne tot cer alte dovezi, cum ar fi o adeverinta de la finanțe precum ca masina este pe firma cu serie de șasiu și ca nu am de plata TVA în România pentru aceasta masina. Am fost pe la toate ușile de la finanțe și îmi spun ca nu au ce dovada sa îmi dea ca sunt firma plătitoare de TVA. Doar în cazul în care eram neplatitoare de TVA îmi puteau dădea aceasta adeverinta. Ce ma sfătuiți? S-a mai întâmpinat și altcineva cu aceeași problema? Găsesc rezolvare cumva?