avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 628 soluții astăzi
Forum Activitate Victoria@

Activitate Victoria@

4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Din pacate, am trecut si prin asta cu RMN UL, imi spuneau de la spital tot timpul sa sun la inceputul lunii ca atunci mi se va face programare pe fonduri, si uite asa m au dus cu zaharelul jumatate de an..
Din momentul in care platim luna de luna fara nici o obiectie, vreau sa avem si acces la acest plafon cum este firesc. Pentru ca problemele de sanatate nu le programam.
Din nefericire am avut ceva probleme la inceput de sarcina si de atunci fac anumite analize din doua in doua saptamani, ceea ce inseamna foarte multi bani pt niste oameni simpli cu rate la casa si un copil pe drum.
In momentul de fata sa am decat 100 lei pana la salariu e cumplit, si de ce? Pt ca am tot platit din buzunar analize care sunt decontate dar nu sunt fonduri pt mine..
Stiu ca suntem din ce in ce mai multi in situatia asta, dar e dureros sa ai nevoie , sa sti ca iti platesti toate taxele si altii beneficiaza de pe urma ta.
Si spun asta pt ca vad saptamanal femei la spital care nu au serviciu dar s au gandit sa faca copii si sa nasca pe spatele altora care isi platesc taxele. Chiar nu este corect.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru faptul ca platesc si nu am niciodata acces la fonduri sa imi fac analize.
Am sunat astazi peste tot in Bucuresti, si toata lumea mi-a spus ca abia in Septembrie si nici atunci nu este ceva sigur. In conditiile in care eu acum am nevoie.
Nu stiu exact cum as putea actiona, asta e si motivul pt care v-am scris aici.
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie, sunt insarcinata in 8 luni jumatate si pentru ca am avut ceva dificultati in sarcina.. am tot avut nevoie sa fac analize la fiecare 2 saptamani.
Problema pe care am intampinat-o este urmatoarea, nici macar o singura data nu am gasit fonduri la absolut nici o clinica din Bucuresti. Fapt pentru care a trebuit sa platesc o gramada de bani pentru analize care ar fi trebuit decontate.
Vreau sa stiu daca se poate da in judecata casa de asigurari, pentru ca eu platesc luna de luna si niciodata nu ma pot folosii de aceasta aigurare.
Si care ar fi procedura in acest sens?

Va multumesc.