avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Activitate numelemeualex

Activitate numelemeualex

Buna ziua! Va multumesc frumos pt promptitudine. Nu am nimic incheiat cu respectivul amic, am mers pe incredere, si am dat banii cash. Am doar o inregistrare in care spune ca imi va da banii inapoi, insa nu mentioneaza clar cand l-am imprumutat si cu ce suma. Spune doar ca sa il astept, ca imi va restitui imprumutul zilele astea (nu o data exacta). A mai inselat inainte cred, deoarece se fereste sa dea detalii. Am vrut sa stiu concret daca as avea vreo sana sa ii recuperez prin intermediul justitiei, in instanta (caci la politie sunt sigur ca nu vor actiona, ar fi cuvantul meu impotriva cuvantului lui). Am mentionat faptul caci a vazut totul tatal meu (care acum nu stiu cat de mult m-ar ajuta in instanta, in sensul daca se va tine cont de declaratia dansului, avand in vedere faptul ca este tata).
Buna ziua! Am imprumutat in data de 4 iulie 2021 ,un asa zis "amic" cu suma de 9 000 $ cash, fara a face vreun act in prealabil, urmand ca acesta sa imi restituie suma respectiva, in termen de 3 zile. Am discutat telefonic cu dansul, nu am inregistrat, insa mai cerea o amanare, pe care de altfel i-am si acordato (maxim o saptamana). Au trecut deja 12 zile, moment in care am luat iar legatura cu el, imi este chiar vecin de cartier, iar acum neaga faptul ca iam acordat acel imprumut. Am un singur martor la aceasta tranzactie, martorul fiind chiar tatal meu, vazand cele intamplate prin fereastra, eram chiar in fata geamului camerei sale. Problema se pune acum, voi mai recupera acea suma de 9 000 $, si cum ?? Va multumesc anticipat pt orice ajutor !