avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 933 soluții astăzi
Forum Activitate Egabriella

Activitate Egabriella

@ Emilika40

Eu am trimis actele ca sunt insarcinata marti prin posta cu confirmare de primire si ieri am.primit notificarea de incetare a contractului,am primit confirmarea inapoi...insa.nu vrea sa.mi elibereze adeverinta de salariat sa imi pot ridica medicalul de la spital. Astazi am fost la itm, am facut sesizare cu toate actele de la medic si de la spital si acum astept sa vedem.ce se rezolva.


@ Cornel Vasile

Art 33 alin 3


Cornel Vasile a scris:

Și în timpul concediului medical se poate înceta un raport de munca..sunt anumite excepții de la regula interdictiei.

Chiar daca sunt insarcinata si am trimis notificare si adeverinta de la medic?


magiccom a scris:

daca sunteti in concediu medical nu va poate desface contractul de munca.


Am concediu medical cu data de 20.07.2021,insa.maine imi va da adeverinta de salariat.


magiccom a scris:

daca aveti concediu medical nu va poate desface contractul de munca decat in cazul in care aveti contract de munca pe perioada determinata care inceteaza in ziua respectiva sau postul dumneavoastra a fost desfiintat.




Am contract pe.perioada nedeterminata,iar postul nu s.a desfiintat,nu am primit nici o notificare ca imi.inceteaza contractul de.munca,pur si simplu am.fost sunata si mi s.a spus ca nu corespund locului de munca si mi s.a inchis telefonul doar pt ca am.lipsit intr.o zi de.duminica si in conditiile in care eu am.anuntat angajatorul telefonic si.am.si acte care sa ateste ca am fost la spital.si.nu la petrecere cum spune doamna patroana.
Buna ziua! Sambata seara am.fost la spital cu risc de.pierdere a sarcinii,angajatorul a fost anuntat telefonic ca duminica voi lipsi,iar luni dimineata ma.suna sa.mi spuna ca mi.a desfacut contractul pentru necorespundere profesionala la locul de munca,insa stiu ca sunt niste procesuri ce trebuiesc urmate,mai multe explicatii nu.mi.a dat pentru ca mi.a inchis telefonul.Angajatorul afirma ca in acea seara am.fost la petrece,dar intre timp am.facut rost de foaia de.la upu care confirma ca am.fost la spital.