avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 594 soluții astăzi
Forum Activitate SMS.

Activitate SMS.

Răspuns la discuția pensionare cu 13 ani mai devreme
Cu respect domnul Popa eu am lucrat 23 ani efectiv după care m-am îmbolnăvit dar cu grupele am acumulat 29 ani contribuție, eu pot sa ies de drept acum în august beneficiez va întreb dacă puteți sa ma ajutați cu acest răspuns?

POPA GHEORGHE a scris:

Este vorba de Legea nr. 197/ 16.07.2021 publicata in MO nr. 712/ 19.07.2021 conform careia au fost incadrate in conditii speciale de munca (completare la art. 30 al.(1) din Legea nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare,
-lit. i) activitati de producere energie electrica in termocentrale inclusiv de extragere carbune pentru termocentrale.
Gasiti informatii utile aici: www.avocatnet.ro/articol_585...

Am lucrat 23 ani la CET Govora am un stagiu de cotizare de 29 ani 11 luni 13 zile. Am lucrat 15ani și 27 zile gr 1 și 6 ani 7 luni 8 zile condiții deosebite, acum sunt pensionat pe caz de boală. Beneficiez de legea care a fost promulgata de Iohanis în vederea ieșirii la pensie de drept? : Legea spune : alin(1) art. 30 și pentru modificarea art. 56 din Legea 263 /2010 privind sistemul unitar de pensii publice?lege care adaugă o noua categorie la lista locurilor de munca în condiții speciale,, i) activitățile de producție, mentenanță și asimilate din unitățile de producție a energiei electrice în Termocentrale pe baza de cărbune etc. Menționez născut 30/07/1967
Noua lege cu ieșirea la pensie cu 13 ani mai devreme