avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 580 soluții astăzi
Forum Activitate Marius Viloria

Activitate Marius Viloria

Răspuns la discuția intrebare
Eu zic sa nu mai dați răspunsuri aberante la lume. Gen 'oprit în trafic și suspiciunea de mașină furata' de și eu am act semnat de vânzător și cumpărător. :)) E ca și cum paza de la marchet mă oprește afara și îmi ia portocalele 'susiciune de furt' de și eu am bon de casa că LE-AM PLATIT :)) Sunteți pe dinafară.





ynocentta a scris:

Dispozitia in vigoare prevede obligatia cumparatorului ca in termen de 30 de zile de la intocmirea documentului de achizitie vehicul sa finalizeze procedura de inmatriculare
Tot dispozitiile in vigoare prevad obligatia vanzatorului ca la momentul incheirii documentului de instrainare vehicul sa completeze rubrica speciala


de pe talon instrainat la data X ,catre Y
Daca dv va asumati responsabilitatea sa circulati pe drumurile publice cu documentele pe numele altei persoane riscati la eventual control in trafic sau eveniment rutier ,sa vi se retina talonul,placutele de inmatriculare,inclusiv vehiculul sa fie retinut sub suspiciunea de furt
Daca doriti sa instrainati vehiculul,va puteti confrunta cu situatia in care cumparatorul va constata diferenta de nume intre dv si proprietarul din cartea de identitate vehicul

A cumpărat mașina de la proprietar,nu a furat-o. Vânzătorul ia dat fiscal,cum poți spune că io retine pentru furt??? :))
Răspuns la discuția Vânzare - cumparare auto
Fișă auto nu mai exista,probabil domnișoara a făcut copy/paste la legea de acum 25 de ani. Nu ai nici o greutate la înmatriculare și nu ti se da nici o amendă.
Răspuns la discuția intrebare
' suspiciune de furt' și el are contract de vânzare semnat de vânzător și de cumpărător la momentul tranzactiei :)) De unde le scoți cumătră?