avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Gheorgheurzica

Activitate Gheorgheurzica

Bună seara tuturor,

Nelămurirea si stupefacția mea este legată de titularizare.

Aș dori tare mult să știu care este legea care permite unui maghiar să predea atât în licee maghiare, cât și în licee românești dar interzice romanului să fie profesor într-un liceu maghiar? Eu sunt un profesor de limba engleza din județul Mureș care a luat notă peste 8 la titularizare anul acesta, și am toate studiile pt a preda la liceu. In cadrul ședinței publice de acum 2 zile, deși posturile titularizabile se iau , teoretic, in ordinea mediei, eu nu am primit post titularizabil pentru că nu știu limba maghiara. Facultatea am făcut-o in română și în engleză ( limba și lit.romana- lba și lit.engleza), exact ca și colegii mei maghiari care s-au titularizarat cu o notă mai mică în urma aceastei ședință publică. Posturile titularizabile erau la secția maghiară, dar în România, nu în Ungaria. La facultate eu nu am avut posibilitatea să învăț limba maghiara , să avem toți concurenții șanse egale în obținerea unei catedre. Totuși, la depunerea dosarului pt examenul de titularizare, dosarul nu mi-a fost respins cum că nu aș știi limba maghiara. Cum e posibil să se titularizeze colegi cu note mai mici ca mine? Intr-unul din cazuri a fost diferență și de un punct. Ce pot face eu in această privință?