avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Activitate MIoanaA

Activitate MIoanaA

Din 2016 pana in 2020 am muncit in afara UE. Din 30 August 2020 pana in prezent in Romania. Sarcina 6 luni, concediu sarcina cu risc ultimele 2 saptamani pana in prezent, data estimativa a nasterii 20 Noiembrie 2021. Deci lucrate propriu-zis am 11 luni. Trebuie sa mai lucrez o luna ca sa beneficiezi de indemnizatia de crestere a copilului pe cei 2 ani dupa nastere a lui sau se ia in calcul si concediul medical pentru sarcina cu risc si prenatalul?
Mtumesc.

Cornel Vasile a scris:

Care este data prezumata a nasterii?

Detaliati statutul dvs din ultimii doi ani anteriori acestei date . (perioada de la ...pana la ..... lucrata in tara/UE; perioada de concediu de risc maternal etc.)

Sunt insarcinata in 6 luni si ultimele 2 saptamani am avut concediu medical cu risc de sarcina. In ultimii 2 ani in Tara sau UE am doar 11 luni lucrate farà acest concediu medical cu risc de sarcina. Intrebarea mea este: sunt eligibila pentru indemnizatia de crestere copil pentru 2 ani? Se specifica faptul ca se iau in calcul ultimele 12 luni in care mi s-au platit contributii la stat in ultimii 2 ani. Se iau in calcul perioada de concediu medical cu risc de sarcina si perioada de concediu prenatal la cumulare celor 12 luni sau nu?
Multumesc!