avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 563 soluții astăzi
Forum Activitate robyna

Activitate robyna

Si eu ma gandeam la aceeasi modalitate,ca maine dimineata sa merg sa discut cu el frumos(oricum,nu sunt adepta violentei de niciun fel,fie ea si verbala).Insa nu eram sigura daca acea chitanta(caci chitanta e) are vreo valabilitate juridica,tinand cont de faptul ca nu a fost facuta la notar.Si ma mai intreabam daca nu cumva as putea sa ii cer in baza nerespectarii de catre el a datei de pe chitanta sa aduca masina pana vine cu restul banilor.
Va multumesc frumos pt sfat.Vreau sa precizez ca nu am mentioant in acea chitanta ca mi s-a dat toata suma,ci numai partea respectiva,urmand ca la data de 5.09 sa ne dea si restul de bani.Acea chitanta nu e un contract de vanzare-cumparare,numai o mentionare in scris ca am primit acei bani,ca o garantie.Si,da,i-am dat talonul,altfel nu avea cum sa circule:(
Buna seara!Am nevoie de un sfat avizat intr-o problema foarte delicata pentru mine.In urma cu 4 saptamani am cazut la intelegere cu cineva in vederea cumpararii de catre acea persoana a masinii mele.Nu a avut toata suma,restul urmand a ne fi dati in 4 saptamani.Am incheiat un "contract de mana" cu 2 martori,cum ca el mi-a dat banii,fara a merge la notar.I-am dat si masina,insa azi s-a implinit termenul si nu am primit banii.Masina am vazut-o si azi,proprietarul fiindu-ne vecin.As vrea sa stiu cum sa procedez acum.Ce"valoare" are acel act semnat de noi? Avand in vedere ca eu sunt inca proprietarul masinii,ce atitudine sa adopt?Va multumesc anticipat!