avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate Cornelvideo

Activitate Cornelvideo


Legalizare adeverinta refugiat Cadrilater

Buna ziua,

Bunicul a fost refugiat din Cadrliater in septembrie 1940 impreuna cu sotia si cinci copii
dintre care unul este mama mea (decedata intre timp).
Am vrut sa depun la Casa de pensii Judeteana Constanta actele pentru pensie de urmas conform legii 154/2021 dar am fost refuzat pe motiv ca in adeverinta de evacuat din orasul Bazargic jud Caliacra se specifica: dl. Vasile X. impreuna cu sotia si cinci copii dar nu se specifica numele copiilor.
Am certificatul de nastere al mamei in care e trecut tatal Vasile X. si mama Maria X.
Certificatul de casatorie al mamei in care isi schimba numele din Aneta X. in Aneta Y
Certificatul de deces al mamei
Certificatul meu de nastere - tata Alexandru Y. mama Aneta Y.
Cei de la Casa de pensii Judeteana Constanta spun ca nu e suficient, trebuie o adeverinta de evacuat pe numele mamei.
Am fost la Arhivele Nationale unde mi-au spus ca mama find minora in 1940 (16 ani) nu a
primit adeverinta separata si ei nu au cum sa-mi dea asa ceva.
Am facut totus o cerere scrisa dar nu sunt sanse de rezolvare.

Intrebarea mea: Pe baza acestor acte puteti sa-mi spuneti daca un notar sau altcineva
poate elibera un document din care sa rezulte ca mama este fiica lui Vasile X. si eu nepotul
lui, document pe care sa-l pot folosila Casa de pensii Judeteana Constanta?

Am fost sfatuit sa dau in judecata Casa de pensii Judeteana Constanta dar mi-se pare prea
complicat, de durata si scump.
Ce este curios faptul ca alte persoane au putut depune dosare cu acelas fel de acte ca si
ale mele fara nici o problema.

Cu stima