avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Activitate CeciliaG

Activitate CeciliaG

Buna ziua , Incerc sa formulez cit mai pe scurt intrebarea mea pe "o speta " de fond funciar care e luuunga :

Avem cazul unui teren agricol de 48 de ha, detinut in anii ' 30-40 de 8 persoane ,fiecare in cota indiviza 1/8 .La CF terenul era inregistrat pe 10 nr. topo . Mostenitorii legitimi (tatal meu e unul dintre ei) au obtinut titluri de proprietate pe Legea 18 si au solicitat intabularea , dar o parte din ei nu au putut intabula in CF toata suprafata pentru ca existau si persoane care au solicitat si obtinut tiluri de proprietate fara a fi indreptatiti sa le solicite.
Imposibilitatea intabularii tuturor suprafetelor din titlul initial ,datorata unui nr succesiv de intabulari si radieri fara a se respeta cota indiviza din CF atit pt persoane indreptatite dar mai ales neindreptatite , a fost unul dintre motivele pt care mostenitorii au cerut in instanta stabilirea dreptului de proprietate si iesirea din indiviziune si s-au judecat 12 ani .

In final, instanta judecatoreasca hotareste definitiv si irevocabil ,pe baza audierilor , a titlurilor de proprietate emise pe Legea 18 + a actelor doveditoare a dreptului de proprietate a suprafetelor inscrise pe aceste titluri si pe baza unui raport de experiza, sa se faca in felul urmator: terenul fizic de 48 de ha sa se imparta ( conform masuratorilor si schitelor realizate de expertul desemnat de instanta ) in 30 de loturi noi atribuite mostenitorilor de drept iar intabularea fiecarui lot se va face dupa intocmirea documentatiei cadastrale pt fiecare lot - asta a hotarit instanta .
Ca urmare , tata fiind unul din cei 30 carora Instanta le atribuie un lot ,am solicitat unui expert topograf intocmirea documentatiei cadastrale pt tata si intabularea noului lot la CF.

Intrebare :DE CE expertul topo imi spune ca de fapt nu poate sa inceapa "lucrarea " = intocmirea documentatiei cadastrale si intabularea pentru lotul masurat si desenat pe harta si atribuit tatei in Instanta , pina cind nu este intabulata la CF toata suprafata de pe titlul initial eliberat tatei in 2002 ? . Dar tocmai asta a fost una din probleme ,de aceea tata si altii s-au dus in Instanta si judecat , caci nu puteau sa se intabuleze si sa iasa din indiviziune fiindca erau unele persoane straine intabulate fara drept si mai ales pt ca inscrierile in CF de la nr topo respective nu au mai respectat in final cotele indivize. Imi spuneti va rog o Lege , un act normativ , ceva unde se spune ca la Cartea Funciara nu este suficienta decizia din instanta pt inregistrarea si intabularea unui lot de teren care este masurat si pus pe harta de catre expertiza totpo din instanta si ca trebuie sa fie si intabulate toate suprafetele de pe titlul de proprietate initial ?