avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate BGDN76

Activitate BGDN76

Buna ziua,

Acum 7 ani am avut un contract cu Orange SA prin intermediul caruia am obtinut diverse servicii si produse, dar care ulterior nu au mai fost platite.

Astazi, am primit un email din partea unei firme de recuperari creante, fiind somat la plata. Tin sa mentionez ca in acesti 7 ani, acest email este primul si ultimul primit pe aceasta tema. De asemenea, nu am fost sunat deloc si nici somatii in cutia postala nu am gasit.

Gasiti mai jos o parte din email-ul primit:

"In atentia Dlui/Dnei X,

Va informam ca figurati in evidenta B2Kapital Portfolio Management SRL cu un debit in valoare de X LEI, ca urmare a nerespectarii contractului nr. X din data de 13.04.2014, incheiat cu ORANGE ROMANIA SA, si cesionat catre GETBACK RECOVERY SRL in data de 27.04.2016. GetBack Recovery SRL a externalizat situatia dumneavoastra catre B2Kapital Portfolio Management SRL conform contractului de mandat incheiat intre parti, in 15.07.2021.
Ca urmare a faptului ca pana in prezent nu ati dat curs demersurilor venite din partea creditorului si nu ati achitat suma restanta pana la data de 30.08.2021, pe cale de consecinta,

DOSARUL DVS. A AJUNS IN GESTIUNEA AGENTIEI NOASTRE DE RECUPERARE A CREANTELOR RESTANTE SI SUNTETI SOMAT LA PLATA INTEGRALA A DATORIEI, IN TERMEN DE 3 ZILE."

Avand in vedere ca au trecut 7 ani, timp in care nu s-a facut niciun demers pentru executarea silita, pot cere prescrierea datoriei? S-au aceasta s-a prescris deja?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.