avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1812 soluții astăzi
Forum Activitate ralu.fox

Activitate ralu.fox

buna seara, va rog frumos, am si eu nevoie de ajutor pentru a intelege mai bine ce drepturi si obligatii am ca nou proprietar de casa pe pamant. Am achizitionat casa + teren + cota indiviza de 2.25% drum de acces si cu bransament existent la electricitate si gaze. Apa din put, fara canalizare.

* un nou proprietar al terenului (fara casa deocamdata, s-au apucat de ea acum 3 saptamani) de pe partea cealalta a drumului de acces m-a chemat la poarta sa-mi spuna ca daca am ceva drumuri de facut in ziua respectiva sa scot masina din curte caci ei sapa pentru racordare electricitate si nu voi mai putea iesi. Nici nu m-am gandit prea mult, am scos masina, am intrebat cand astupa la loc si mi-am vazut de treaba nestiind ca pentru aceasta lucrare aveau nevoie de acordul proprietarilor din zona. Drumul nu este asfaltat dar este decent, bine tasat. Peste 20 minute suna iar la poarta reprezentatul firmei care facea bransarea sa ma intrebe pe unde imi intra mie electricitate in curte..i-am spus ca nu stiu. I-am indicat doar care este contorul. Intr-un final m-au lasat fara curent rupandu-mi cablul. Iar am iesit la poarta si m-au chemat sa vad unde e cablul si pe unde intra curent reprosandu-mi cumva ca e vina mea ca l-au rupt, ca era prea la suprafata, ca n-am stiut sa zic unde e...si asa mai departe.
Au umblat la contor si au rupt lacatul pe care nu l-au mai pus la loc, mi-au spart in colt in fata portii panta de la limita dintre aleea de beton şi drum, mi-au conectat lumina inapoi dar au lasat un capat de cablu iesit in sus in dreptul portii si au astupat santul cu pamant, pietre, bolovani lasandu-mi o cocoasa de-a lungul gardului, de la un capat la celalalt. Sapatura este la doar 30 -50cm distanta de gardul meu.
L-am contactat pe proprietar de 2 ori la interval de 3 zile, prima oara a spus ca nu intelege care e problema si daca are el chef asfalteaza toata strada, a doua oara s-a intamplat sa-l gasesc la santier si mi-a servit numai aberatii arogante.
Imi cer iertare daca povestea e prea lunga si nestiinta mea prea mare dar va rog sa ma ajutati.
* trebuia sa aiba acceptul meu in scris sau de vreun fel inainte sa se apuce de sapat? (am citit pe acest site situatii similare si tind sa cred ca da). Ar fi putut obtine autorizatie de bransare la enel daca nu are acceptul scris al tuturor de pe strada sau macar al celor afectati ? cum pot verifica daca are sau nu autorizatie de bransare/constructie ?
* daca tot au sapat fara acordul meu scris macar am dreptul sa le cer sa faca drumul cum a fost ? iar ei au obligatia sa-l faca ? Vin ploile de toamna...tot noroiul il car in curte din cauza asta si este deranjant sa vezi cocoasa, fie ea si uscata.
* daca am cota drum de acces pot considera ca a efectuat sapatura pe proprietatea mea?
* ce fac cu capatul de cablu iesit in drum ? nu trebuia bagat inapoi? a cui era treaba asta?
* daca are acum cofret in dreptul terenului este o garantie a faptului ca este in legalitate?
* de unde sa apuc problema? de competenta cui este?
Sotul vrea sa cheme politia locala si disciplina in constructii dar nu l-am lasat tot in speranta ca suntem aici vecini si sa ne lasam loc de buna ziua. Ce sa fac? cum il determin pe om sa repare ce a stricat? Nu vreau bani si nu vreau sa fac rau, nici scandal pe amarata asta de strada dar nici sa nu fim luati de prosti.
multumesc mult