avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate irinasemaca

Activitate irinasemaca

scuze de incurcatura. tramvaiul era blocat de masina gunoiului care fiind mare ocupa spatiul pana la trotuar.

multumesc mult de raspunsuri. oricum daca am sa fac contestatie o sa se ocupe un avocat.
si as mai avea o intrebare, in cazul in care pierd procesul ce se va intampla? imi suspenda permisul cu o luna, cum era cf procesului vb sau 2?
multumesc pentru raspuns, intr-adevar linia de tramvai e pe mijlocul drumului dar tramvaiul era blocat. ar fi fost loc sa trec prin dreapta dar era masina de gunoi in fata tramvaiului.
Buna ziua,

As avea si eu cateva nelamuriri. Mi a fost suspendat permisul pentru ca am depasit un tramvai blocat de masina gunoiului pe partea stanga. Masina gunoiului era pe avarii si nu era nimeni in masina. Era verde la semafor asa ca am luat- o pe partea stanga si am depasit tramvaiul - inainte de semaforul de la Hala Traian. Ca urmare politia m a oprit si mi au dat amenda si suspendat permisul. Eu nu sunt din bucuresti si nu mi am nici seama ca ei mi au scris in procesul verbal ca am depasit tramvaiul aflat in statie, pe partea stanga. Acest lucru nu este adevarat deoarece tramvaiul nu era in statie si era blocat. Este f adevarat ca masina gunoiului a plecat apoi in max 10 min, dar putea sa stea mai mult.Statia de tramvai era mai in fata, dupa semafor.
Conform codului rutier tramvaiul poate fi depsit pe stanga atata timp cat pe partea dreapta nu este loc. De asemenea eram in masina cu o prietena insarcinata care este trecuta la alte mentiuni si mi ar putea fi martor in cazul in care as avea sanse.De asemenea mi s a spus ca intersectia este filmata.
Va rog daca se poate sa mi spuneti parerea dvs. deoarece mai am doar o saptamana la dispozitie ca sa fac contestatie.
Va multumesc, Irina