avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate Tina.mfv

Activitate Tina.mfv

Răspuns la discuția Cote succesorale


Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Pragmatică bunica. O clipă am avut un dubiu, dacă n-o fi ea ...vitrega.
Ar fi fost preferabil să lămuriți (dvs.) oareșce aspecte (cu un avocat al dvs.) înainte de a ajunge la notar. Fiindcă bunica pare că știe exact ce vrea, iar dvs. sperați să vă lămurească notarul. Or, dacă nu știți ce vreți, orice „lămurire” riscă să vă ducă pe unde vrea bunica.

Are sens ce susține. Ea susține reducțiunea testamentului. Care se poate realiza și prin bună învoială ... (poate vreți, poate nu vreți, dar aveți grijă ce grăiți).



Da, nici nu m-am gandit la asta. Va multumesc frumos! Voi amana programarea de astazi la notar si voi discuta cu un avocat.
Răspuns la discuția Cote succesorale


raluk0207 a scris:

Dacă este de acord cu testamentul și este dispusa sa renunțe la succesiunea soțului, renunța implicit la rezerva succesorala.
Asta înseamnă, ca în lipsa altor moștenitori rezervatari, dvs veți deveni unic moștenitor al bunicului.

Va multumesc frumos pentru raspuns! Aparent bunica nu este in totalitate de acord cu testamentul.
Astazi am mers la un notar, singura, mi-a spus ca in acest moment eu am jumatate si bunica tot jumatate. Insa bunica isi sustine ideea ca eu dupa vanzarea casei nu voi primi nici macar un sfert din cat mi se cuvine in mod normal. Ea a investit o suma de bani in casa respectiva care crede ca se va scadea din suma pe care eu trebuie sa o primesc, de asemenea ea sustine ideea ca va primi inca un sfert din jumatatea mea, ceea ce din punctul meu de vedere nu prea are sens, poate gresesc. Maine vom merge impreuna la notar pentru a face actele succesorale si sa lamurim aceasta problema.
Va multumesc inca o data pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția Cote succesorale


gi-jane2 a scris:

casa era bun comun cu sotia ?
bunica e de acord cu testamentul?
oricum, mergeti la notar cu bunica si testamentul.

Da, este de acord cu testamentul
Răspuns la discuția Cote succesorale


gi-jane2 a scris:

casa era bun comun cu sotia ?

Din cate stiu eu, da.
Răspuns la discuția Cote succesorale


gi-jane2 a scris:

acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine.

Nu era nimic de inteles daca ati uitat sa mentionati ce era mai important, ca bunicul a decedat.
trebuie sa dezbateti succesiunea si vedeti ce aveti, cat aveti din casa si ce aveti , asta obtineti.
casa o vindeti impreuna daca veti fi coproprietare.
ce scrie mai exact in testament referitor la casa ?

Da, este greseala mea ca am uitat sa mentionez.
Citez ce scrie in testament " Las ca (numele meu...) , sa mosteneasca in deplina proprietate si posesie toata averea mea, mobila si imobila, ce va construi patrimoniul meu la data decesului". Asta este cam tot ce este important din testament, ca sa spun asa.
Iar mai jos scrie ca o are ca succesibila rezervata pe sotia sa.
Răspuns la discuția Cote succesorale

raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Ah, acum mi-am dat seama, nu cred ca ati inteles bine. Bunicul meu care a intocmit testamentul este decedat, dar sotia sa, bunica mea, care are de asemenea o parte din mostenire, este in viata.
Răspuns la discuția Cote succesorale


raluk0207 a scris:

Ce procentaj sa mai aveți și din ce, dacă la acel moment casa va fi vândută?

Pai avand in vedere ca eu mostenesc o parte din bunurile sale, si de asemenea trebuie sa fiu si eu de acord pentru a fi vanduta casa, trebuie sa semnez, ar trebui si eu sa primesc o parte din bani, nu?
Tocmai de aceea intreb, pentru ca nu stiu cum se procedeaza.
Bună ziua! Bunicul meu (vitreg) a intocmit un testament in care mi-a lasat mostenire tot ce avea, dar in posesia careia voi intra in deplinatate (momentan am doar o parte) doar dupa moartea bunicii mele, ea fiind inca in viata in momentul de fata. Ea doreste acum sa vanda casa (care este mentionata si in testament), as vrea sa stiu, din punct de vedere legal, dupa vanzarea casei, ce procentaj sau ce cota mi s-ar cuveni?
Va multumesc pentru eventualele raspunsuri!