avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Activitate Ioana_Alexandrescu

Activitate Ioana_Alexandrescu

Am discutat azi detaliile cazului meu cu o doamna avocat. Dupa ce a vazut sesizarea mea catre DGASPC si a ascultat fisierele audio din care rezulta clar abuzurile a spus ca va fi destul de usor de obtinut o sentinta de dobandire anticipata a capacitatii depline de exercitiu, cu conditia sa pot face dovada unui venit rezonabil si a faptului ca am unde locui. Voi deschide actiunea imediat ce ma angajez.
Multumesc tuturor care au oferit sfaturi si sugestii.
2 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Multumesc, imi dau seama ca exista riscul ca instanta sa nu aprobe, tocmai de-asta caut un avocat cu experienta la instanta de tutela si care eventual sa mai avut vreun caz cu emancipare de minor etc.
Situatia (asa cum este acum) este extrem de greu de suportat si chiar cred ca dobandirea capacitatii depline de exercitiu ar schimba datele problemei in relatia cu mama adoptiva. Vreau sa platesc corect avocatul, nu caut pe cineva care sa ma ajute de mila etc.
Cu tot respectul, nu caut sfaturi de viata. Caut avocat.
Multumesc, am precizat deja ca intentionez sa ma angajez part time imediat ce implinesc 16 ani, pana acum nu am putut face asta pentru ca mama adoptiva a refuzat sub diferite pretexte sa-mi semneze acordul. (necesar la 15 ani). Altfel n-as avea oricum de unde sa fac rost de bani pentru avocat, bursa de merit e ridicol de mica din pacate.
Am intrebat deja la cateva firme, pot obtine cam 1200 de lei pe luna lucrand 4 ore pe zi in call center etc.
Multumesc pentru raspuns, am facut precizarea respectiva tocmai pentru a fi clar ca nu este vorba despre o asemenea situatie. (fuga de acasa, casatorie etc). Cunosc prevederea din articolul 40 al Codului Civil, am gasit fara probleme si ghidul pentru justitiabili de pe portal.just unde se explica foarte clar cum trebuie intocmita sesizarea pentru instanta.
Rugamintea mea catre avocatii care activeaza pe acest site vizeaza recomandarea unui coleg care sa aiba experienta la instanta de tutela si eventual cu vreun caz cat de cat similar. Scopul este obtinerea capacitatii depline de exercitiu intr-un interval de timp cat mai scurt, incerc s-o determin in acest fel pe mama adoptiva sa inceteze cu abuzurile, situatia este destul de dificila.
Multumesc mult pentru orice sfat.
Dobandire anticipata a capacitatii depline de exercitiu la 16 ani

Buna ziua, implinesc in cateva zile 16 ani iar abuzurile la care sunt supusa de catre mama adoptiva si de catre "bunica" au devenit foarte greu de suportat. Exista o ancheta sociala in desfasurare, dar nefiind vorba despre violenta extrema sau abuzuri sexuale samd se incearca rezolvarea prin consiliere. Oricum nu ar fi fost o solutie prea fericita sa ajung intr-un centru de plasament. Am o situatie scolara foarte buna, sunt sefa clasei la un liceu decent, scopul este ca anumite abuzuri la care sunt supusa sa devina infractiuni si sa nu mai poata fi justificate in fata politiei cu minciuni partiale prin "grija fata de copil".
La implinirea varstei de 16 ani inteleg ca ma voi putea angaja part-time (mama adoptiva a refuzat sub pretexte de multe ori ridicole sa-mi semneze acordul pentru a ma putea angaja la 15 ani) deci teoretic as putea strange bani pentru avocat. Ma puteti indruma spre un avocat din Bucuresti care sa aiba experienta cu procesele de la instanta de tutela si in special care sa mai fi obtinut emanciparea unui minor fara casatorie, fara fuga de acasa etc? Precizez ca nu am acordul mamei adoptive pentru emancipare si foarte probabil ca n-o sa-l pot obtine, desi mi l-a promis de cateva ori (cand nu ma ameninta ca ma trimite intr-un centru de plasament, ma "da inapoi si adopta altul" etc). Multumesc din suflet pentru ajutor.