avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1320 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaixyz

Activitate Mihaixyz

Dar ce el vrea daca nu a fost nicio vorba prin timp divortului si nici nu scrie nimic pe hotarare.
Am inteles bine ca trebuie sa ne mergem la tribunal la executor judecatoresc?
Dar cum este cu lege, daca nicaieri nu scrie nimic, el poate sa o obliga pe tru vreo bani? Am crezut ca hotarare este cel mai important si asta trebuie sa fie respectat
Si serios. El poate sa zica ca nu trebuie sa platesc daca asa scrie pe hotarare?

gi-jane2 a scris:

va duceti la un executor judecatoresc si se pune in executare hotararea.
daca omul vrea bani, va trebui sa o dea in judecata pe mama

Ionut. Da a fost in Romania
Buna ziua. Nu sunt din Romania atunci scuze pentru limba. Eu scriu in nume Iubitei mele.
Iubita mea avea divort (martie pronuntare, iulie definitiv prin neapelare)
Prin timpul divortului copilul a ramas cu tata pentru ca avea mai bune conditie.
Iubita mea a trimis in asta timp aprox 500euro din inima (nimeni nu a spus ca trebuie, dar facea asta pentru copilul).
In perioada de divort ne am cumparat casa si la hotarare definitiv este decisia ca copilul sta cu noi.
La hotarare definitiv nu exista nicio vorba ca Iubita mea trebuie sa platesc ceva. Nimic. Exista doar informatie ca el este obligat sa plătească pensie alimentara de data pronuntari (20 martie). In luna septembrie a platit doar pentru o luna, si cand ea il intrebat de ce nu a platit din martie (trebuia pentru 6 luni) a raspuns ca nu voi plateasca asta pentru ca iubita mea trebuie sa il platesc bani. Asta 5 luni pensiei alimentara este aprox ce Ea trebuie sa il platesc atunci el nu trebuie sa platesc pentru luni care a trecut.
Intrebare mele este:
Daca nicaieri nu scrie nimic ca ea trebuie sa plătească ceva, adevarul este ca trebuie sa il platesc ceva?
Daca nu, ce putem sa fac, sau unde sa merg pentru ajutor ca el nu respecta hotarare instantei?
Va rog frumos pentru ajutor