avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate Gifynel

Activitate Gifynel

Multumesc pt raspuns. M-am gandit si la lucrul asta . Nu pot sa aleg o noua echipa de administratie cu doar 2,3 locatari care vor schimbare. Totul este blocat de catre majoritatea locatarilor.
Incerc sa-i fortez din punct de vedere legal sa faca schimbari. Din acest motiv am intrebat unde pot sa fortez institutional.

Danielcc a scris:

Puteți sa alegeți o noua echipa de administrație și sa rezolvați aceste puncte.



Multumesc frumos pt sfaturi.
Problema accesului prin intrarea din spate cred ca se rezolva cu sesizare la IJSU . Nu cred ca este permisa blocarea din motive evidente de siguranta.
Asociatia nu cred ca este "rau intentionata" , doar nu vor sa "tulbure apele" din moment ce locatarii prefera sa traiasca in conditiile astea.

ynocentta a scris:



vali m a scris:

Aveti asociatie de proprietari?


Initiatorul topicului a precizat
Avand in vedere ca Asociatia nu rezolva problemele de ani de zile


DSP,politie nu au competenta sa se implice in solutionare astfel de probleme care tin strict de bucataria interna a asociatiei de proprietari
Initial sesizati oficial presedintele de asociatie sa se implice concret pentru solutionare
Daca sesizati reticenta,refuz din partea presedintelui pentru solutionare,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primara teritoriala

Unde sa fac sesizari ?
Buna ziua. Am nevoie de indrumare pt a solutiona problemele de pe scara blocului. Sunt multe probleme care nu au fost rezolvate de ani de zile.
1. NU este iluminat in scara blocului. Asociatia spune ca a fost dorinta locatarilor acum multi ani de zile sa se debranseze de la furnizor. Nu cumva este obligatoriu iluminatul scarii de bloc ?
2. Intrarea din spate a blocului este blocata. Usa de acces este batuta in cuie.
3. Curatenia de pe scara blocului si a spatiilor verzi de langa bloc lasa mult de dorit
4. Sticla balustrazilor de pe niveluri este sparta si prezinta pericol in special pt copii. Nu este schimbata sau reparata de ani de zile.
5. Un vecin parcheaza masina in dreptul garajului , lucru care imi face intrarea in garaj destul de grea. Parcheaza la aproximativ 3,4 metri .
Avand in vedere ca Asociatia nu rezolva problemele de ani de zile , precum si o parte din locatari care au ramas in Evul Mediu , unde ma pot adresa pt solutionarea lor ?
Sa fac sesizari la DSP , PRIMARIE , POLITIA LOCALA ?
Multumesc pt ajutor