avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 519 soluții astăzi
Forum Activitate mr.sambo

Activitate mr.sambo

Răspuns la discuția alcool la volan
hornea alina a scris:

Concret se va intocmi dosar penal veti fi chemat la Politie si Parchet sa dati declaratii si apoi dosarul va fi trimis la judecatorie unde veti fi citat. In principal pentru ca nu ati mai avut probleme cu legea pana acum veti primi o pedeapsa cu suspendarea executarii pedepsei. Sfatul meu este sa va angajati un avocat care sa va asiste si la politie si la parchet si mai ales in instanta. Asta pentru a putea cere probele necesare si aplicarea unei pedepse sub minimul special prev. de lege. Asta in cazul in care se ajunge la instanta. Poate rezultatele alcoolemiei sunt pe aproape de 0,8 si rezolvati de la politie. Pentru permis puteti da in functie de pedeapsa ce vi se va acorda. Minim este dupa un an. Cererea de reabilitare pentru a "va curata" cazierul este tot in functie de pedeapsa primita. Insa pedeapsa ce vi se va aplica sigurt va fi cu suspendare.

Va multumesc mult pentru informatii!
Răspuns la discuția alcool la volan
Stiam continutul acestor articole. Insa as vrea sa aflu ceva mai concret, pentru ca legea se adapteaza si in functie de situatie. As putea sa primesc cu suspendare? Dupa cat timp expira cazierul? Si cam dupa ce perioada pot sustine din nou examenul pentru permisul de conducere?
Discuție alcool la volan
Buna seara! Problema mea e urmatoarea; in urma verificarii alcoolemiei in aerul expirat, mi-a iesit 0,53 alcool pur, dupa care, am efectuat probele de sange,dar rezultatul il voi afla mai tarziu, probabil peste 2 luni. Cel mai probabil o sa iasa peste 0,8 concentratia in sange. Trebuie sa precizez ca nu a fost vorba de accident, e prima abatere, o greseala pe care o recunosc si o regret, dar nu stiu cum as putea fi sanctionat. Am doar 18 ani...sper ca n-ar putea fi vorba de executarea pedepsei cu inchisoarea..Va rog frumos sa imi explicati cum e cu dosarul penal si cazierul in aceasta situatie, si daca e vorba de prima abatere as putea sa trec peste situatie mai usor. Va multumesc!