avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 689 soluții astăzi
Forum Activitate R2004GEO

Activitate R2004GEO

Ce înseamnă ”prestarea de activități economice la sediul firmei”?

Doresc să-mi deschid o afacere în mediul online, un site de cărți, mai exact, și nu știu ce reprezintă ”prestarea de activități economice la sediul firmei”.

Pot vinde fără acordul vecinilor, sau faptul că primesc marfă, o împachetez și o vând în și din apartamentul unde voi avea firma reprezintă această ”prestare de activități economice la sediul firmei”?
Se pot accesa fonduri europene pentru deschiderea unei afaceri în mediul online? Mai exact pentru deschiderea unui magazin online.

Și dacă da, ce pot face cu acele fonduri? Pot cumpăra marfă pe care să o vând? Ce obligații am?
Am consultat termenii și condițiile de utilizare a site-ului și este permisă redistribuirea materialelor doar cu acordul furnizorului.

Mulțumesc!


CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA" a scris:


R2004GEO a scris:

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?


Buna seara,

Ambele variante sunt legale.

Puteti perfecta un contract, prin care dobanditi anumite carti, in format electronic.

Ori le puteti achizitiona de pe un anume site, si le veti revinde, daca exista aceasta posibilitate legala, lecturati atent termenii si conditiile de utilizare a site-ului .

Aveti in vedere respectarea normelor Gdpr, amenzile aplicate pentru nesocotirea acestora fiind ridicate.

Trebuie sa reglementati termenii si conditiile de utilizare a site-ului/ platformei,acesta reprezinta contractul perfectat la distanta.

Acest contract trebuie redactat intr-un limbaj clar, accesibil, pentru a putea fi parcurs cu usurinta.

Totodata, trebuie reglementata o politica de prelucrare a datelor personale, precum si una in ce priveste fisierele tip COOKIE.

Ma puteti contacta, pentru a lamuri aceste aspecte.

Bună seara!

Aș vrea să-mi deschid o afacere în mediul online și să vând cărți în format electronic. Este nevoie să închei vreun contract anume cu furnizorul sau pot să iau cărțile de pe site-ul acestuia și să le pun pe site-ul meu, iar când primesc comandă, eu doar fac comanda de la ei?