avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate cetatean_ro

Activitate cetatean_ro

Intr-adevar, mirosul ajunge tot prin aerisire. Coloana de aerisire nu este astupata ci, in urma unor modificari facute de vecin, pare sa aiba diametrul mai mic decat cel initial in partea superioara care iese pe bloc. Sub presiunea ventilatorului de la hota, mirosul nu doar urca spre evacuare, ci si coboara, invadandu-mi toata casa. Pana acum nu am avut astfel de probleme dar, cu noii chiriasi care folosesc ceva condimente aduse din tara natala, vine un miros insuportabil. Astazi m-am apucat si am zidit gura de aerisire (fara sa obturez coloana). Am crezut ca incepand din seara aceasta scap de problema. Dar pentru ca peretele de la coloana de aerisire este destul de subtire, iar mirosul foarte puternic, nu am scapat de problema; vine mirosul chiar si prin perete. Ba chiar si de pe fereastra. Am deschis geamul sa aerisesc si ce sa vad?! M-am trezit ca "aerisesc" cu acelasi miros. Toate ca toate, dar ma intreb cum reusesc ei sa respire un aer atat de "condimentat". Voi incerca sa fac niste sesizari in zilele urmatoare pe la institutii sa vad daca se rezolva ceva. Din punct de vedere al legilor, se pare ca nu prea am alternative viabile. Va multumesc si dumneavoastra pentru raspuns! Stima!
Va multumesc pentru amabilitatea de a raspunde! Stima!
Buna ziua! De cateva zile am o problema legata de niste chiriasi. Mai exact, in apartamentul de deasupra s-au mutat vreo 3 cetateni din Africa. lucratori in constructii (are mai putina importanta). Nu stiu ce gatesc (ei asa zic) sau ce fac, ca in fiecare seara si dimineata (deci cand sunt acasa) imi patrunde in apartament un miros insuportabil. Precizez ca hota de la aragazul apartamentului de sus are gura de aerisire scoasa in coloana de aerisire a blocului. M-am adresat proprietarului, Asociatiei de Locatari dar am fost ignorat. Daca de la proprietar ma asteptam, din partea presedintelui Asociatiei ma asteptam la o solutie. El mi-a spus ca legal nu are ce face. Cum ar trebui sa procedez sa rezolv cumva problema? Vine iarna si, avand si copii, ma ingrozeste gandul ca va trebui sa suport in fiecare zi mirosul venit de sus. Va multumesc anticipat pentru un eventual raspuns care sa ajute!