avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 938 soluții astăzi
Forum Activitate Mirela1997

Activitate Mirela1997

Răspuns la discuția Restituirea taxei de scolarizare
Buna ziua! Sunt înscrisă in anul 3 la asistent medical generalist si sunt in concediu medical de 2 luni datorita sarcinii. Se pare ca nu pot efectua practica datorita faptului ca sunt in concediu medical, iar scoala imi propune sa ma retrag... Intrebarea mea este de ce nu mi sa spus sa ma retrag acum 2 luni cand am anuntat prima data ca sunt in concediu medical datorita sarcinii. Majoritatea profesorilor sunt medicii nu pot spune ca nu au stiut ca nu pot efectua practica datorita concediului medical si totusi m-au lasat sa cred ca nu vor fi probleme si am continuat sa fac naveta, sa imi fac note sa fie totul in regula, am mai platit si 2 rate de atunci... si acum dupa achitarea ultimei rate din semestru mi se propune sa ma retrag pt ca nu pot efectua practica in spitale/cabinete, iar scoala nu imi poate asigura practica in incinta (pe manechine in salile AMG) dupa ce m-au lasat sa ma zbat si sa platesc ratele inca 2 luni de la intrarea in concediu medical. De ce nu mi sa spus sa ma retrag atunci??? Si de ce nu imi permit sa fac practica in incinta
scolii din moment ce m-au tarat pana la sfarsitul semestrului facandu-ma sa cred ca nu vor fi probleme???
Se poate ca scoala sa imi restituie cel putin ratele daca nu o sa pot continua anul?
Ar trebui sa vorbesc cu un avocat?