avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate iivo

Activitate iivo

Am depus. Dar, dupa cum am inteles eu (si administratorul) legea Nr. 196/2018, degeaba cer renuntarea, pentru ca pana se numeste un alt presedinte (care trebuie sa se ofere voluntar), eu raman cu aceleasi atributii si obligatii. Si cum nu se ofera nimeni...
Multumesc de sfat, dar asta e problema, ca nu vrea nimeni. Din cei 4 membrii ai comitetului, 3 vor si ei sa se retraga. Nu e din cauza vreunei probleme, dar sincer, dupa 6 ani, ne-am cam saturat, si ar fi cazul sa mai preia si altii.
Buna ziua. As dori sa aflu cum pot renunta la functia de Presedinte a asociatiei de prioprietari ? Din legea Nr. 196/2018, reiese ca un presedinte isi poate prezenta "demisia" (care de fapt nu e demisie, el ne-fiind angajat, ci mandatat), dar pana se alege noul presedinte, presedintele vechi isi pastreaza indatoririle. In cazul in care locatarii nu vor sa se ofere pentru a ocupa functia de presedinte, ce optiuni are presedintele demisionar ?

Cazul meu: sunt presedinte de 6 ani, si as vrea sa renunt. La adunarile generale vin doar cei 5 membrii ai comitetului si administratorul, ocazional cate un alt locatar, dar nimeni nu doreste sa preia functia de presedinte. Ce optiuni am ?