avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 907 soluții astăzi
Forum Activitate bardan tiberiu

Activitate bardan tiberiu

va multumesc pentru sfatul deosebit de competent.
daca am fost confuz in prezentarea subiectului;revin cu precizari; pentru casa si cei 7310mp a fost intocmit contract de vanzare cumparare autentificat notar inscris in cf in anul 1991 si atribuit conform legii 18/91 in proprietate. vecinul a
asistatla la semnarea actului de vanzare-cumparare ,dar n-a semnat iin nici o calitate..l-am lasat sa foloseasca jumatate din

teren fara a-i pretinde . vreo chirie am platit singur impozitul pe intreg terenul pana in prezent.vecinul nu are nici un fel de act -notarial
sau de mana - din care sa rezulte dreptul de proprietate
1
In 1991 am cumparat la tara o casa si teren in suprafata de 7310 mp. Am fost la notar, am facut contractul de vanzare cumparare a casei si dreptul de folosinta a terenului [7310mp] pe intreaga perioada de existenta a cladirii, cum era inainte. In 1992, conform legii 18/1991, prin decizia Prefecturii judetului s-a facut trecerea din proprietatea statului in proprietatea noastra a intregii suprafete. Adeverinta primita cu detaliile referitoare la suprafata face parte din aceasta decizie, care constituie titlul de proprietate si am obtinut inscrierea de proprietate in C.F. din anul 1994.Precizez ca din 1991 si pana in prezent am platit impozitul cuvenit intregii suprafete. Doresc sa vand proprietatea dar, din nestiinta, am permis unui vecin sa foloseasca jumatate din aceasta suprafata de teren, noua fiindu-ne necesara doar cealalta jumatate. Auzind ca vrem sa vindem ,a venit cu amenintari violente,spunand ca este terenul lui si efectiv nu stim cum sa procedam. CE NE SFATUITI ?