avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 848 soluții astăzi
Forum Activitate stanciuflorin1

Activitate stanciuflorin1

Salut!
Am cumparat un teren extravilan si doresc să-l imprejmuiesc. Problema este ca terenul era delimitat de niste tarusi metalici, despre care aveam oarexare dubii ca sunt corect batuti, Eu detin cadastru cu coordonatele stereo. Am insistat pe langa vecini, care de asemenea au terenurile neingradite, sa facem ridicarea topo toti odata, pentru a nu exista discuții ulterioare. Vecinii nu se grabesc sa faca aceasta ridicare topo, chiar daca o considera necesara. Au trecut 6 luni de cand insist pe lângă ei. Până la urma am facut singur ridicatea topo pentru terenul meu si am constatat/confirmat ca punctele masurate nu corespund cu cele marcate in teren de vecini, existand o diferenta de peste un metru. Am PV de predare amplasamenr de la topometrist. Acum nu stiu ce sa fac, daca sa ma apuc sa ingradesc (cu autorizatie, evident) fara colaborarea vecinilor. Precizez ca nu doresc sa le cer bani pentru gardul comun.
Va rog sa ma sfătuiți cum sa fac să-i determin sa facem ridicarea topo de comun acord, pentru ca nu doresc conflicte cu ei, dar nici sa o lungesc la infinit. Mulțumesc pentru eventuale sfaturi!