avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1433 soluții astăzi
Forum Activitate Nicu0000

Activitate Nicu0000

Mulțumesc pt informație, exista posibilitatea sa îmi recuperez prejudiciul financiar care mi l aduce aceasta situație (echipamentele politiei romane de proasta calitate)
Bună seara. Este pt prima dată când mă confrunt cu situația pe care o voi prezenta și apelez la cunoștințele dvs. pt a primi îndrumare întru rezolvare. În urma unui filtru rutier, aseară, am fost testat cu aparatul drugtest iar rezultatul obținut a fost unul pozitiv pt amfetamină. Nu am consumat niciodată droguri, nu am avut contact cu așa ceva, sunt siderat că a fost posibil un astfel de rezultat (unde pui că plecasem în ajutorul tatălui meu care suferise un accident). Am solicitat repetarea testului care fusese validat în interiorul mașinii de poliție, cu ușa portbagajului închis (deci nu sub ochii mei) și mi s-a spus că nu se poate. Prin urmare, am solicitat testarea la IML, unde am și fost însoțit de organele competente. Ulterior, la Udriște, am primit o foaie necesară achitării analizelor IML, cu scopul de a grăbi efectuarea lor. Ce pot face eu, din acest moment, având în vedere că am rămas fără permis de conducere pe motiv că am condus sub influența substanțelor psihotrope, ceea ce este complet neadevărat? Aș vrea să contest acest lucru și să recuperez permisul, însă nu găsesc informațiile necesare din punct de vedere legislativ. Mulțumesc anticipat!