avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 650 soluții astăzi
Forum Activitate denisaone

Activitate denisaone

Îmi puteți spune cum ați rezolvat problema ?
Am vândut și eu un imobil , dar prin My electrica imi vin facturi pe numele meu , noul proprietar a spus ca și -a trecut curentul pe el (doar săptămâna viitoare voi trece la electrica sa văd care e situația)… vreau sa va întreb : Este posibil sa imi vina facturile prin My electrica pe numele meu chiar dacă noul proprietar are contractul pe numele lui ? Menționez ca lui nu i a venit factura tiparită deloc , avânt acces doar eu la factura electronica . As aprecia un răspuns


Magazinul de Credite a scris:

Buna ziua,

1. Executorul nu poate decide daca se ridica sau nu poprirea de pe cont fara acordul creditorului, decat in cazul achitarii integrale a datoriei.
2. Sumele de bani care au fost virate catre poprire, daca nu provin din salararii, pensii, indemnizatii crestere copil, etc. pot fii poprite 100%..
3. Banca nu trebuie sa aibe acordul dumneavoastra pentru a retine sumele care nu provin din sursele mentionate la punctul 2.
4.Daca aveti decizia de ridicare a popririi de pe cont in scris de la executor, atunci puteti contacta executorul si banca sa explicati situatia si sa recuperati sumele retinute.

O zi buna!

Va mulțumesc mult pt răspuns ,
Am sa urmez sfatul dumneavoastră !
O zi buna !
Buna seara , va rog sa ma lămuriti in următoarea situație :
Am stat girant unei persoane care acum a decedat și am o proprire pe cont întocmita de către un executor judecătoresc , am fost la dansul și mi-am făcut un angajament de plata și o cerere de deblocare a contului , însă acum mi-au fost virați toți banii din cont către executor (respectiv toată suma restanta ) ce pot sa fac in aceasta situație !? Este banca devină ca a virat banii fără voia mea !? Pot ajunge innapoi in posesia banilor având in vedere ca am făcut o înțelegere de eșalonare cu executorul ? Mulțumesc
Buna seara , situația mea este următoarea ; am luat o masina in rate de la o firma pe numele soțului meu ( eu fiind garant) din imposibilitate de plata am rămas cu o datorie de cca 10000 RON , am predat masina firmei , am primit rezilierea contractului și procesul de predare primire , însă mi-au spus doar verbal ca nu mai au nici o pretenție de la mine . Acum ..mi-a venit prin posta Sechestrul pe apartament și executarea silită , pe suma de 55000 RON de la 10000 cât era inițial restanta, ce pot face după ce depun contestație la executarea silită ? Mulțumesc